Poe, Edgar Alan - Vraždy v ulici Morgue

Narodil se 19.11.1809 a zemřel 7.10.1849. Byl to americký romantik, básník, prozaik, literární kritik a esejista. Pracoval jako spisovatel a redaktor.

Napsal první detektivní literaturu například: Vraždy v ulici Morgue, Zlatý brouk a Ukradený dopis.

Děj této knihy se odehrává ve Francii, v hlavním městě Paříži. Hlavní postavou je za August Dupino, který celý příběh vypráví a najde vraha. Pak dvě zavražděné, matka a dcera Espanayových. Bydlely v ulici Morgue, kde byli brutálně zavražděny ve svém pokoji ve 3.patře asi kolem třetí hodině ranní. Vraždu uslyšeli lidé z ulice a vyběhli se tam podívat a jediné co našli, byly mrtvoly obou žen.

Policie beznadějně pátrala po vrahovi. Vrah po sobě zanechal jen krvavé stopy svých obětí. Policie neměla žádné stopy, protože pátrala a prohledávala místo činu jen povrchně. Vrah nechal jednu z obětí na dvoře domu a druhou nacpal do komína.

Dupino se vydal z vlastní zvědavosti podívat na místo činu. Zjistil, že pachatel musel vylézt i slézt po hromosvodu, který byl asi tři a půl metru vysoký. Velká síla musela být použita, když chtěl pachatel nacpat oběť do komína. Při vyprošťování zavražděné z komína ji vytahovalo pět mužů a dali si s tím velkou práci. Zavražděné byly zmrzačeny, dokonce jedné byla oddělena hlava od trupu, všude bylo plno krve. I z toho Dupino vyvodil, že musel mít pachatel až nadpřirozenou sílu, velkou mrštnost, nezkrotnou zběsilost, nemotivovanou krvelačnost a hrůznou pitvornost naprosto cizí lidské povaze. Usoudil, že to bude buď nějaké veliké zvíře nebo krvelačný blázen. Navíc se zjistilo, že vlasy nalezené na místě nebyli vlasy, ale srst orangutana.

Dupino dal inzerát do místních novin, že odchytil uprchlého orangutana. Chtěl tím vyzkoušet, jestli je jeho teorie o vrahovi - orangutanovi správná. A byla. Na inzerát se ozval námořník, majitel zvířete. Vyprávěl příběh o útěku zvířete, které navíc ukradlo svému pánovi břitvu. Popisoval pronásledování orangutana, které skončilo v pokoji v ulici Morgue ve 3. patře. Vyprávěl, jak s hrůzou pozoroval běsnění zvířete a jeho vraždění. Potom strach, který orangutana donutil nacpat oběť do komína a druhou vyhodit z okna.

Kniha se mi líbila, byla velmi napínavá a její konec byl neočekávaný. Zaujala mě, hlavně uprostřed děje.

Hodnocení čtenářského deníku Poe, Edgar Alan - Vraždy v ulici Morgue

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  9. červenec 2008
  9 664×
  359 slov

Komentáře k čtenářskému deníku Poe, Edgar Alan - Vraždy v ulici Morgue

katy
až na to že August Dupin příběh nevypráví, ale je jedna z hlavních postav..