Poláček, Karel - Muži v ofsajdu

Příběh se odehrává v Praze někdy okolo roku 1930
Hlavní postavy: Eman Habásko starší, Eman Habásko mladší, Richard Načeradec, Hedvika Načeradcová, vdova Ouholičková, Emilka Šefelínová, Vilém Šefelín, paní Šefelínová, bratři Šturcové, pan Kauders, Max Načeradec, …

Krejčí Eman Habásko žije se svým synem v malém bytě na pražském Žižkově. Protože brzy ovdověl, vychovával svého syna úplně sám. Mladý Eman se vyučil truhlářem, ale stále si nemohl najít žádné zaměstnání. Možná to bylo také tím, že se mu příliš nechtělo. Nejraději byl se svými kamarády, se kterými chodil na fotbalové zápasy. Jako správný obyvatel Žižkova fandil jedině svému klubu Viktorii Žižkov. Věděl o ní naprosto všechno a nevynechal jediný domácí zápas. Habásko starší ho k tomu od malička vedl, ale sám nyní vůbec neměl na fotbal čas. Musel totiž hodně dělat, aby sebe a svého syna uživil. Na jednom zápase se Eman mladší seznámil s panem Načeradcem, který byl vášnivým fanouškem Slavie. Hádali se tak hlasitě, že pořadatel zavolal strážníka a ten je odvedl na stanici. Tam pan Načeradec zaplatil za Emana pokutu, protože ten by jinak šel do vězení, a cestou domů se spřátelili. Nakonec mu pan Načeradec nabídl práci u sebe v obchodě. To se sice ze začátku moc nelíbilo paní Načeradcové, ale Eman díky vyprávění příběhů z fotbalu dokázal, že její děti u oběda konečně všechno snědly.

Jednou šel Eman vyřídit nějaký vzkaz od paní Načeradcové do módního salonu a seznámil se tam s mladou a sympatickou Emilkou. Začali se scházet, Emil jí naučil všechno o fotbale. Jednou je však při návratu z procházky přistihl u vrat domů pan Šefelín, Emilky otec a známost jí zakázat. Žižkov byl podle něj sídlem zločinu a neřesti. Ti dva se spolu ale dál tajně scházeli, protože jim přála Emilčina maminka. Jednou ale přišla za panem Šefelínem vdova Ouholičková. Cítila se totiž velmi uražená, protože jí pan Habásko starší opět velmi neomaleně odmítl. Chtěla se mu tedy pomstíti a všechno o vztahu Emana a Emilky řekla panu Šefelínovi. Ten chtěl nejdříve Emana zabít, ale když zjistil, že Emilka čeká dítě a že Eman se svatbou souhlasí, tak dal na přemlouvání manželky a pouze domluvil s panem Habáskem starším datum svatby. Do přípravy svatby se nejvíc zapojila paní Načeradcová, která dokázala mladým novomanželům sehnat dokonce i krásný malý byt.

Hodnocení čtenářského deníku Poláček, Karel - Muži v ofsajdu

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  18. červenec 2007
  19 634×
  376 slov

Komentáře k čtenářskému deníku Poláček, Karel - Muži v ofsajdu