Raymond Chandler - Dáma v jezeře

Raymond Chandler

Raymond Chandler je americký spisovatel, který se narodil na konci 19. Století. Jeho žánrem byly detektivní romány, povídky a scénáře. Je to typický muž z tzv. „Americké drsné školy“ (hard boiler fiction). V jeho životě hrál bohužel velký úděl alkohol, a proto není divu, že detektiv, kterého si vytvořil, je řekněme velmi osobitý.

S Philipem Marlowem napsal celkem sedm knih, které nám moc ráda. Jsou to např. Hluboký spánek (1. Objevení slavného soukromého očka) nebo třeba Vysoké okno.

Dáma v jezeře

Zařazení díla

 • rok prvního vydání: 1943
 • rok mého vydání: 1967
 • literární druh: román
 • literární žánr: detektivka

Dílo

Mé vydání knihy vydalo nakladatelství Mladá Fronta v roce 1967 a stála tehdy přesně sedm československých korun. Dílo je psané v ich-formě a vypráví ho detektiv Phil Marlow a jeho jazyk je spíše hovorový a chronologický. Děj se odehrává v Holywoodu v neurčitém roce, který není nikde uveden. Podle mého je to někdy ve dvacátém století. Kniha má 210 stran, které se dělí do čtyřiceti kapitol. Je zvláštní, že úvod úplně chybí a na konci je akorát názor překladatele knihy, Josefa Škvoreckého na Chandlera a pak doporučení na knihu „Kůže“ od Curzia Malaparta.
Podle této knihy byl natočen roku 1947 film The Lady in the Lake, který zrežíroval Robert Montgomery. Ten si také zahrál hlavní roli.

Postavy

 • Phil Marlowe - soukromý detektiv, kterého autor vykreslil tak, aby si i v těch nejhorších poměrech zachovával rytířskou čest, mladý muž se zvláštním humorem, nebojácný, silný kuřák
 • pan Kingsley - obchodník, který najme Marlowa, aby mu našel jeho zmizelou ženu, nestojí o skandál spojený s okolnosti případu, zdá se být trochu prostoduchý
 • Crystal Kingsleyová - manželka pana Kingsleye, vykreslená jako lehkomyslná kleptomanka a nymfomanka, má s manželem dohodu, že každý si může žít svůj život, v knize se o ní jen mluví, nikdy není na scéně živá (na konci se zjistí, že ona je ta mrtvá z jezera)
 • Chrise Lavery - bohémský milenec paní Kinsleyové, je zavražděn svou druhou milenkou Muriel, aby neřekl někomu o pro ní důležitých informacích
 • Muriel Chessová/Mildred Havilandová - žena podobná paní Kingsleyové, původně milenka a pomocnice doktora Almora, později manželka detektiva Degarma a poté manželka Billa Chesse, velmi dobře to uměla s muži
 • detektiv Degarmo - velice nešťastný z odchodu své ženy, zatrpklý, snaží se jí bránit, ale na konci ji zavraždí jako pomstu za všechnu bolest, kterou musí vytrpět, zabije se na útěku v autě
 • obecní strážník a šerifův zástupce Patton - vyšetřuje údajnou sebevraždu Muriel
 • kapitán Webber - svědomitý, který Marlowovi pomáhá a sám pátrá po vrahu pana Laveryho

Stručný děj

Tentokrát si Marlowa najal obchodník Kingsley, aby najal jeho ženu. Tu vykreslí jako lehkomyslnou, bohémistickou kleptomanku a nymfomanku, která se naposledy zdržovala na jejich chatě u Pumího jezera, ale později mu napsala dopis, ve kterém mu oznamuje, že si vezme svého milence Laveryho. Ten to ovšem popírá a tak se Marlowe vydává nejdříve za ním, aby si to potvrdil, a potom jede k Pumímu jezeru zeptat se místního správce Bila Chesse. Ten Marlowa hned prokoukne, o co mu jde, ale je vidět, že není ve své kůži. Pořád pije a má zvláštní řeči. Nakonec z něj vypadne, že ho jeho manželka Muriel opustila a ještě předtím mu napsala vzkaz, který by se dal také považovat za dopis na rozloučenou (takový ten jak ho píší sebevrazi). O chvíli později objeví Marlowe s Chessem ve vodě opravdu mrtvolu ženy s blond vlasy a Bill jí hned identifikuje jako svou manželku, protože mrtvola má šaty a šperky jeho manželky. Mrtvola je, však byla ve vodě měsíc, takže je to těžké určit. Pomocník šerifa Patton, kterého Marlow zavolá, si myslí, že vrahem je Bill. Marlowa tenhle případ ale nijak zvlášť nezajímá, protože jeho úkolem je najít paní Kingsleyovou. Jede opět za panem Laverym, ale najde v domě pouze jeho domácí, která ho tam hledá kvůli činži a jeho mrtvé tělo v koupelně. Všechny stopy ukazují na to, že to spáchala žena. Marlowe má podezření na paní Kingsleovou. O svých závěrech se musí svěřit zaměstnavateli, který mu udělí prémii 500 dolarů za to, když dokáže, že jeho žena nevraždila. Do cesty se Marloowi neustále staví detektiv Degarmo a kapitán Webber. Degarmo je však velmi nepřátelský a posílá proti Philovi několik svých mužů, aby ho dostali lstí za mříže. Marlowe zjistí, že je to kvůli jinému případu. Zdánlivé sebevraždě ženy doktora Almora o kterém je známo, že má velké peníze z prodávání morfia a má milenku Mildred, která do smrti doktorovi ženy rychle zmizí. Tato, žena je naším detektivem později identifikována jako Muriel Chessová a je pokládána za mrtvou.

Tyto tři případy se navzájem kříží až do chvíle, kdy pan Kingsley se svou milenkou slečnou Fromsettovou, přijdou k Marloowi a říkají mu o telefonátu Crystal Kinsleyové, která volala slečně Fromsettové. Prý potřebuje peníze, aby se schovala a má jí je přinést Marlow, protože Kingsley by byl moc nápadný. Jako poznávací znamení použijí šátek a Phil se vydává do příslušné hospody, kde na něj má žena čekat. Sejdou se spolu a odejdou do jakého si pensionu, kde zřejmě žena bydlí. Dají se spolu do řeči, ale není vůbec taková, jakou jí Marloowi všichni popisují a tak detektiv odhalí, že je to ve skutečnosti Mildred/ Muriel a že dáma z jezera je Crystal Kingsleyová, která už je přes měsíc mrtvá. Zjistí také, že Muriel zabila paní Almorovou, paní Kingsleyovou a pana Laveryho a sama se vydávala za manželku pana Kingsleye.

Muriel ale té noci zabije její bývalý manžel detektiv Degarmo a toho usvědčí Marlowe v poslední kapitole. Při pokusu o útěk se Degarmo zřítí v autě ze srázu a zabije se.

Hodnocení čtenářského deníku Raymond Chandler - Dáma v jezeře

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  Lea Kreisingerová
  4. listopad 2017
  6 809×
  927 slov

Komentáře k čtenářskému deníku Raymond Chandler - Dáma v jezeře