Robbe Grillet, Alain - Gumy

Čas, kterému nic neujde,
vše vyřešil bez tebe.
Sofokles

Kniha začíná prologem, v němž se dozvídáme o jedné hospodě, v jednom nezmiňovaném přístavním městě. Prolog je velni členitý a jen těžko si dáváme dohromady souvislosti. Hospodský se od známého dovídá, že nějaký Daniel Dupont byl včera večer zabit. Hospodský tomu nechce věřit, protože u něj byla večer Dupontova stará služka volat doktora a říkala, že má jen lehké poranění paže. Hned v zápětí se dozvídáme myšlenky vraha Garinatiho, který si ještě jednou přeříkává přesně připravený plán. Pokračoval podle pokynů, ale v posledním okamžiku nestihl zhasnout v pracovně, kde na oběť čekal, nestihl zhasnout. Pan Dupot ho překvapil, vrah. Garinati vystřelil a zasáhl Dupota do paže, ten se schoval do vedlejší ložnice. Garinati se dá na útěk. Dále se celým příběhem stále útržkovitě dovídáme jeho pohnutky z nepodařeného zločinu. I když se později doví, že je Dupont mrtev. Služka Duponta odejde do blízké hospody U spojenců, v Zeměměřičské ulici, kde bydleli, zavolat lékaře. Telefon sice ve vilce je, ale už od soboty je rozbitý a teď je pondělí 26.10. Na požádání pana Duponta volá jeho starého známého doktora Juarda, který se momentálně zabývá gynekologií, ale za války operoval. Juard odveze Duponta na svou kliniku. Dupont se s Juardem a ještě jedním známým(velkoobchodníkem Marchantem), kterého náhodou potkají u kliniky domluví, že bude předstírat smrt, aby útočníka a celou jeho organizaci zmátli. Dr. Juard vystaví úmrtní list a schová ho u sebe na klinice. O celém plánu Dupot informuje jen svého přítele ministra Roy-Dauzeta. Ten tento případ odebral městské policii. Dupot dále pověří Marchanta, aby druhý den vyzvedl v jeho domě v 19:30 důležité dokumenty.

Tato vražda je v pořadí už několikátá, která byla spáchána ve stejnou hodinu v 19:30, za sebou jdoucí dny a oběti byli lidé se stejným politickým smýšlením. Proto je sem z hlavního města svým šéfem jménem Fabius, kterého všichni uznávají, poslán mladý tajný policista jménem Walas. I když to zpočátku nevypadá, Walas je, dá se říci, hlavní postavou této detektivky. Přijede jen pár hodin po vraždě shodou náhod se ubytuje v Zeměměřičské ulici v hospodě U spojenců. Hostinský je už nevrlý, ale pokoj mu dá. Ráno Walas brzy vstane, je úterý ráno a jeho čeká spousta práce. Po návštěvě zvláštního hlavního komisaře Laurenta, který mimo jiné, že nic neví, dělá nejapné narážky, že čin mohl spáchat klidně i Walas. Komisař si myslí, že Dupont spáchal sebevraždu a jeho přítel Juard ho jen kryje. Ani otisky zkontrolovat nemohou, protože tělo jim bylo odňato a odvezeno do hlavního města.

Jde se podívat do vily pana Duponta, v Zeměměřičské ulici. Má štěstí, protře zam ještě potkává starou nahluchlou služku, která si balí věci a vlakem ve 14:00 pojede k dceři na venkov. Projde si dům, najde pistoli pana Duponta, vezme ji na policii, aby zkontrolovali, jestli se z ní střílelo. Když odchází, domluví se se služkou, že si nechá klíče od postranního vchodu a dá je policii.

Od paní z protějšího domu se doví, že včera odpoledne viděla nějakého muže, jak něco udělal se zvonkem a odešel. Když šel kolem hospody U spojenců, přidal se k němu ožrala.
Během dne navštíví doktora Juarda, který mu poví jen to, že ho služka večer zavolala, on rychle přijel, odvezl pana Duponta se zdánlivě lehkým zraněním k sobě na kliniku. Pan Dupont měl ještě tolik síly, že k autu šel sám. Na klinice ho operoval pod narkózou, ze které se bohužel neprobudil.

Dále navštíví bývalou manželku oběti, mladou ženu, kterou náhodou potká v krámku s papírnictvím, kam si jde koupit zvláštní gumu na výkresy. Tu se snažil sehnat už v jiném obchodě, ale vždy si koupí špatnou, protože tu, kterou chce, nikde nemají. Dočteme se i o zmatených zmínkách, že taková guma ani není. Od ní se dozvídá, že pan Dupont byl starší muž, celé dny pracující ve své pracovně, a když náhodou někam šel, tak buď na své přednášky, maximálně třikrát týdně, nebo na jídlo do jídelny. Život ho, tak bavil a na sebevraždu rozhodně nikdy ani nemyslel.

Walasovi je už zima a je unaven. Rozhodne se vrátit do hospody U spojenců, třeba se dozví něco o opilém muži. Když vejde hospody, všimne si ho nějaký opilý muž, který se začne chovat, jako by se včera viděli. Nakonec z něj dostane, že ho dokonce chtěl zabít, ale opilec naštěstí utekl. Jen z dálky viděl, že muž jde do jedné pošty. Walas se tam vypraví.

Mezitím, je u vrchního komisaře pan Marchant, že ho dnes chtějí v 19:30 v Dupontově vilce, do které jde pro důležité dokumenty, zabít. Komisař tomu nepřikládá žádnou váhu. Poradí mu, aby tedy co nejdříve odjel z města. Tak také Marchant udělá. Dupontovi později zavolá, že do vilky jít nemůže. Dupontovi nezbude, než tam jít sám. Hned po odchodu Marchanta, komisař dostal pohlednici zobrazující Dupontovu vilku s textem: „V 19:30.“
Walas přijde na poštu, kde si hned ode dveří všimne mladá žena za přepážkou. Je prý ráda, že se ještě vrátil, přišel mu trubicovou poštou do schránky dopis. Jméno na obálce je André VS. Walas se nezmíní, že tam vlastně je poprvé a obálku si vezme. V této chvíli ví, že pachatel měl na sobě úzký nepromokavý plášť se skobou na pravém rameni a že mu je podobný. S dopisem jde k Laurentovi. Nic zvláštního, co by dokazovalo vraždu tam není. Komisař ukáže Walasovi pohled.
Walas se vrátil zpět do hospody. Hostinský se na něj tváří nevrle a je tem opět ten ožrala. Do pokoje se mu jít nechce a po krátké chvíli jde ven. Rozhodne se, že půjde do pracovny Dupontovi vilky a počká tam na vraha. Je tam včas, stihne si celou pracovnu prohlednou e zhasne. Předtím vrátí Dupontovi zbraň, je zaseklá, do jeho ložnice.

V této chvíli colá komisař Laurent do hospody Walasovi, nezastihne ho tam. Chce mu říci, že už to rozluštil: Dupont není vůbec mrtev.

Pan Dupont vystoupí z auta před vilkou a nechá řidiče zaparkovat dál. Jde do domu, v ložnici si vezme zbraň. Opatrně pootevře dveře do pracovny, rozsvítí. Poté je otevře dokořán. Napnutý Walas vidí muže s pistoli mířící na něj, oba stisknou spoušť. Walas jde k tělu a přemýšlí, že jediný výstěl, který slyšel je jeho. Muž je mrtev. Walas zvedne telefon a zavolá Laurentovi. Ze sluchátka slyší: „ Nikdy byste to neuhádl! Daniel Dupont vůbec není mrtev.“

V 6 hodin ráno se Walas vrací do hospody, jeden muž tam přinesl noviny. Tento den je v nich psáno, že včera večer v 19:30 byl zabit Albert Dupont, vývozce dřeva.

Párkrát se z Walasových myšlenek dovídáme,že město navštívil již dříve s matkou. Hledal tam svého otce, kterého nenašel.
Kniha má 200stan, ale celý obsah, by se vešel tak na polovinu, spisoval používá dlouhé popisy míst nebo úkonů osob. Děj je zpřetrhán, kolikrát se dozvíte o co jde až po dočtení celého odstavce. Pointu názvu knihy si před jejím přečtením jen těžko vybavíte. Kdo by řekl, že tajný policista bude v zapadákově shánět spaciální gumu na výkresy, která možná ani neexistuje. Konec působí velmi groteskně. Walas hledá vraha, který je mu podobný, nakonec je vrahem Duponta on sám. Zároveň je zde nadneseně řečeno, že otcem Walase mohl být klidně Dupont, ale kdo ví. V knize lze nalézt pár nesrovnalostí, kterým, ať chcete sebevíc, stejně neporozumíte. Rozhodně to není kniha, která by byla čtivá a po které by každý sáhl.

Hodnocení čtenářského deníku Robbe Grillet, Alain - Gumy

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  8. červenec 2007
  5 006×
  1225 slov

Komentáře k čtenářskému deníku Robbe Grillet, Alain - Gumy