Saint-Exupéry, Antoine de - Malý princ

Autor měl velice rád děti a hlavně jejich svět. Při své tvorbě a hlavně během života trpěl silnými depresemi a to se odrazlo i v jeho díle. Svět dospělých lidí považoval za příliš složitý a plný intrik a lží. Dětský svět mu zato přišel daleko jednodušší a hlavně upřímější, a proto v něm hledal inspiraci.

Celá tato kniha je věnována dětem a jejich světu. Malý princ, je človíček, který je dítětem a přichází na zemi se zkušenostmi z vesmíru a různých asteroidů. Potkává pilota, který havaroval uprostřed pouště, kde se objevil i on.

Malý princ milého pilota, který se v dětství také nesetkal s pochopením, ostatně jako každé dítě ve světě dospělých, učí chápání i jiných než materiálních věcí.

Když byl pilot dítě, nakreslil hada, který sežral slona. Kresbu ukazoval dospělým a všichni, postrádajíce kouska fantazie, odvětili, že jde o klobouk. Od té doby ukazoval tuto kresbu všem svým přátelům. Bohužel vždy se domnívali, že jde o klobouk a tak dokazovali svoji dospeláckou hloupost. Až právě na Malého Prince.

Svojí hlubokou myšlenku, kterou je naplněna celá kniha, vystihuje pouzitá věta: " ..co je důležité, je pro oči neviditelné.. " Ta nejlépe popisuje vše, co se v knize odehrává. Malý Princ pilotovi popisuje různé příbehy ze svého putování a na různých konkrétních příbězích bytostí, žijících na různých planetkách, vysvětluje srozumitelně i pro dospělé, jak je důležité vnímat i emoce a city.

Například voda je pro Malého Prince ne jen tekutina, ale hlavně práce kamarádových paží a zvuk rumpálu...

Na konci příběhu se pilotovi podaří opravit letadlo a chce se vrátit. I malý princ se chce vrátit na svojí planetku, zvláště kvůli své růži, za kterou cítí zodpovědnost. Může se ale vrátit jenom tak, že se nechá uštknout pouštním hadem a tiše, jako strom padne mrtev do písku. Jeho příteli je to velice líto, ale pochopil, vše, co mu chtel Malý Princ říci a útěchu najde při pohledu na hvězdy, kde je ukryt jeho smích a radost....

Celkově je to úžasná kniha a určitě stojí za přečtení.

Hodnocení čtenářského deníku Saint-Exupéry, Antoine de - Malý princ

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  29. březen 2008
  10 593×
  333 slov

Komentáře k čtenářskému deníku Saint-Exupéry, Antoine de - Malý princ

Veve