Saint Exupéry, Antoine de - Malý princ

Autor knihy „Malý princ“, Antoine de Saint – Exupéry, se narodil roku 1900 a zemřel roku 1944. Byl to velmi známý francouzský prozaik. Povoláním byl letec, ale velmi rád psal knihy nejen o letectví (Noční let, Země lidí). Věnoval se také psaní knih pro děti. Z jeho dílny také pochází tato kniha.
Pro svou práci jsem si vybral charakteristiku postavy, která v knize „Malý princ“ sehrála poměrně důležitou roli. Pokusím se totiž charakterizovat zeměpisce, jehož zásluhou se malý princ dostal na planetu Zemi.
Malý princ vždy toužil poznat něco více než jen svou planetku mezi asteroidy 325, 326, 327, 328, 329 a 330, která byla sotva větší než dům. A tak se vypravil na pouť vesmírem aby to „něco více“ poznal. Navštívil krále, domýšlivce, pijana, byznysmena, lampáře a jako poslední navštívil planetu, na které bydlel zeměpisec. Když se mu malý princ svěřil, že by chtěl poznat něco opravdu krásného, doporučil mu zeměpisec planetu Zemi. Zeměpisec byl velký pán starší postavy, který (podle knihy) strávil celý svůj život za stolem. To je určitě v rozporu se zákony přírody, protože každý živý tvor se musí někdy a někomu narodit. A je úplný nesmysl, aby se zeměpisec (ať byl chytrý jak chtěl) narodil za psacímu stolu a od narození zde seděl. Nanejvýš to mohl být první a poslední člověk, který spadl učený z nebe. Byl velmi vyučený, chytrý, a myslím si, že hlavně zcestovalý, protože když malému princi doporučil navštívit planetu Zemi, musel přeci vědět jak je krásná. A pochybuji, že by o jeho planetu byl takový zájem, že by se s ním všichni učenci a vědci chtěli podělit o své poznatky. Z toho lze vyvodit, že jsem několikrát přemýšlel nad tím, kde se mohl naučit tolik věcí, když ve vesmíru, kromě planety Země, žádné školy nejsou. Dokonce ani na jeho planetce, která byla mimochodem desetkrát větší než kterákoli jiná malým princem navštívená planetka, nebyly žádné školy. Nicméně, zeměpisec se k malému princi zachoval velmi přátelsky a rozhodně se s ním chtěl podělit o své poznatky. Tedy, ono jich moc nebylo, protože malého prince jeho vypravování nezajímalo. Chtěl hlavně znát odpovědi na své otázky. Ale zeměpisec byl i tak ochotný, že odpovídal (alespoň se pokoušel) na všechny jeho (i když někdy i celkem bezúčlné, možná i hloupé ) otázky. Myslím, že zeměpisec měl o malého prince obrovský zájem, protože to byl asi jeho první host a asi si také uvědomoval, že nic netrvá věčně, a že malý princ bude muset jeho planetku jednou opustit.
Tato kniha se mi velmi líbila, protože je hezky (výstižně) přeložená do češtiny, čte se rychle a nějaké její části jsou dobrodružné, ale u některých se musí naopak přemýšlet. Na základě autorova způsobu psaní jsem si mohl mnoho věcí krásně představit, nehledě na to, že je kniha krásně ilustrovaná. Ale řekl bych, že je kniha hlavně založena na výborné fantasii autora.

Hodnocení čtenářského deníku Saint Exupéry, Antoine de - Malý princ

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  22. duben 2008
  9 669×
  470 slov

Komentáře k čtenářskému deníku Saint Exupéry, Antoine de - Malý princ