Salinger, Jerome David - Kdo chytá v žitě

JEROME DAVID SALINGER

Americký prozaik.
Narodil se 1. 1. 1919 v New Yorku, žije ve Westportu ve státě Connecticut.

Studoval na třech vysokých školách, ale studia nedokončil. Absolvoval vojenskou akademii. Za druhé světové války bojoval na evropské západní frontě. Po válce se plně věnoval literární činnosti. Proslavil se jako autor psychologických povídek a románů (Devět povídek, Kdo chytá v žitě, Vzhůru …).

KDO CHYTÁ V ŽITĚ

Psychologický román, (z r. 1951), , který patří k autorovým nejúspěšnějším dílům. Zachycuje problematické období dospívání. Hlavním hrdinou a zároveň vypravěčem je sedmnáctiletý Holden Caulfield, který pobývá v sanatoriu (asi nervovém).Vzpomíná na události, které se odehrály před rokem během několika předvánočních dnů.

Holdena vyloučili ze školy v Pencey, nebyla to ovšem první škola, z které odešel. Jeho chování i jednání bylo rozporuplné. Své učitele i kamarády měl vcelku rád, ale zároveň je nenáviděl a pohrdal jimi. Po opuštění přípravky odjel vlakem do New Yorku. Tři dny se potuloval městem, nechtělo se mu domů, protože se bál reakce rodičů. Během svého putování se setkal s řadou lidí, ani jedno setkání mu však nepřineslo pravé uspokojení. S bývalou přítelkyní Sally Hayesovou navštívil divadlo a kluziště, zažil trapné okamžiky s prostitutkou a jejím pasákem, snídal s jeptiškami v nádražním bufetu. Nesmírně miloval svoji malou sestřičku Phoebe. Rozjel se domů, aby si s ní popovídal. Ač byla Phoebe malá, okamžitě pochopila, že je Holden v nesnázích. Půjčila mu peníze, které měla na vánoční dárky, a Holden opět tajně odešel, stále se bál setkání s rodiči. Po telefonické domluvě odjel nocovat ke svému bývalému učiteli Antolinimu. K ránu jej probudily mazlivé doteky. Jejich původcem byl Antolini. Zhnusený Holden okamžitě opustil byt. Rozhodl se, že opustí město. Phoebe, kterou požádal o schůzku, se rozhodla,odjet s ním. Holden nechtěl dostat sestřičku do nesnází, a proto se svého plánu vzdal. Společně s Phoebe strávil odpoledne v zologické zahradě na kolotoči.

Hlavní hrdina považoval dospělé za lháře a náfuky. Opravdové mu připadaly jen děti.

Hodnocení čtenářského deníku Salinger, Jerome David - Kdo chytá v žitě

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  13. prosinec 2007
  5 599×
  321 slov

Komentáře k čtenářskému deníku Salinger, Jerome David - Kdo chytá v žitě

Jan
Velmi dorý referát moc děkuji, akorát malá technická autor už nežije zemřel 27. ledna 2010