Sayers, Dorothy L. - Vražda potřebuje reklamu

Vražda potřebuje reklamu je asi nejznámější a nejzdařilejší detektivka anglické spisovatelky Dorothy Sayers. Hrdinou jejích příběhů je lord Peter Wimsey, bohatý aristokrat, jehož soukromým koníčkem je detektivní pátrání. Tentokrát působí inkognito ve známé reklamní agentuře, aby vyšetřil úmrtí jednoho všeobecně neoblíbeného zaměstnance, který za podezřelých okolností spadl jednoho krásného dne ze schodů.
Děj se odehrává v Londýně v létě roku 1933. V té době ještě neexistovala televize a reklama se provozovala výhradně v denním tisku. Nebyla však o nic neprůbojnější než ta dnešní, když hlásala:

NAPOJTE NERVY NUTRAXEM!

I KDYBYSTE MĚLA KRÁVU V KUCHYNI
NEBUDETE MÍT LEPŠÍ POMAZÁNKU NEŽ
MARGARÍN ZELENÉ PASTVINY!

MUŽÍČEK SE PO OBĚDĚ NĚŽNÝM STÁVÁ,
KDYŽ MU ŽÍNKA DO POLÉVKY ELSU DÁVÁ!

ELSA POLÉVKOVÉ KOŘENÍ KDE POD KROVEM,
TAM JE SPOKOJENOST, ŠTĚSTÍ DOMOVEM!

Práce v Randallových reklamách je podána natolik poutavě a zajímavě, že samotná detektivní zápletka s mocnou a dobře organizovanou skupinou pašeráků kokainu ustupuje poněkud do pozadí. Nakonec je však vrah lordem Petrem usvědčen. Petrovi je ho ale líto, a tak, aby uchránil jeho manželku a malé dítě, mu poradí, aby šel domů pěšky, pomalu a neohlížel se. Ráno se objeví v novinách zprávička, že zahynul pod koly náklaďáku.

Hodnocení čtenářského deníku Sayers, Dorothy L. - Vražda potřebuje reklamu

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  14. prosinec 2007
  3 279×
  192 slov

Komentáře k čtenářskému deníku Sayers, Dorothy L. - Vražda potřebuje reklamu