Shakespeare, William - Romeo a Julie

dílo: Romeo a Julie
autor: William Shakespeare

anglický dramatik a básník, narozen ve
Stratfordu nad Avonou r.1546. Studoval na
Královské škole ve svém rodišti. Odchází do
Londýna, kde se stává známým hercem a
Dramatikem. Je spolumajitelem divadla Globe
Theatre. Napsal celkem 36 divadelních her.

Příběh tragické lásky veronských milenců. Rodiny Monteků (Romeo) a Kapuletů (Julie) jsou dlouhodobě znepřátelené. Při každém setkání členů rodin nebo jen služebnictva dochází ke slovnímu napadání ke rvačkám a šarvátkám. Proslulým rváčem je Tybalt z rodu Kapuletů. Na ulici napadá Benvolia, bratrance Romeova, a teprve biřici zabrání souboji. V domě Kapuletových pořádají ples, jejich jediná dcera Julie si má brát veronského hraběte Parise. O plese se náhodně dozvědí Romeo a Benvolio.

Romeo je neštastně zamilován do Rozaliny, která je též pozvána na ples ke Kapuletům. Romeo a Benvolio se rozhodnou, že vniknou v maskách na tento ples a tam se Romeo může setkat s Rozalinou. Na plese poznává Tybalt Romea a stěžuje si pánovi domu, že na plese jsou Montekové. Romeo hledá na plese Rozalinu, setkává se však s krásnou dívkou, do níž se na první pohled zamiluje a zjistí, že i dívka mu věnuje sympatije.

Oba mladí lidé se scházejí v zahradě Kapuletových-Julie je na balkoně, pod nímž stojí Romeo. Povědí si navzájem o své lásce a rozhodnou se, že po jejich snatku se znepřátelené rody usmíří a jejich prosbě vyhoví. Ve veronských ulicích dochází opět k ouboji mezi Kapulety a Monteky, který vyprovokoval opět Tybalt. Bije se s Romeovým příbuzným Merkuciem. Merkuciem je raněn a umírá. Romeo chce bratrance pomstít a zabije Tybalta. Je odsouzen k smrti, ale trest je zmírněn na vypovězení z města. Před odchodem z města navštíví tajně Romeo Julii. Brzy ráno navštíví Julii v jejím pokojiá matka. Sděluje jí, že si ještě tento čtvrtek vezme za muže hraběte Parise. Julie jde pro radu k mnichovi bratru Vavřinci. Dostane lahvičku s trestí, po níž bude osmačtyřicet hodin vypadat jako mrtvá. Zatím Vavřinec vzkáže Romeovi, aby si pro Julii přišel a unesl ji. Julie vypila nápoj a místo svatby se konal pohřeb. Romeo nedostal dopis od bratra Vavřince, ale dověděl se o Juliině smrti. Opatřil si jed a vydává se z Mantovy zpět do Verony. U Juliiny hrobky se potká s hrabětem Parisem, který se mu snaží zabránit, aby vnikl do hrobky. Romeo se s ním utká v souboji a zabije ho. V hrobce se Romeo loučí s Julií, která vypadá jako mrtvá. Naposledy ji políbí a vypije jed. Julie se probouzí z mdloby. Hledá Romea, avšak od bratra Vavřince se dovídá, co se stalo. Loučí se s mrtvým Romeem a než přijdou stráže, probodne si srdce Romeovou dýkou.

Montekové a Kapuletové, dojati strašným osudem milenců, podávají si ruce ke smíření.

Hodnocení čtenářského deníku Shakespeare, William - Romeo a Julie

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  27. srpen 2007
  4 695×
  450 slov

Komentáře k čtenářskému deníku Shakespeare, William - Romeo a Julie