Shakespeare, William - Romeo a Julie

Přeložil: Josef Václav Sládek a Antonín Klášterský
Dějiště: italská města Verona a Montana

Hlavní postavy: ROMEO syn Montekův, je zamilovaný do Julie. Udělal by pro ni všechno. Je smělý, trpělivý, věrný.
JULIE dcera Capuletova, miluje Romea a bojuje za svou lásku. Je poctivá, upřímná, citlivá.
TYBALT synovec hraběnky Capuletové. Je výbušný, lehkomyslný a chladný.
MERCUTIO Romeův přítel, Je chápavý, průbojný, má smysl pro humor.
BRATR LORENZO františkán. Je soucitný, spolehlivý, snaží se pomoci.
CHUVA JULIINA snaží se chápat Julii, vychovává ji. Je trpělivá a soucitná.

Obsah: Příběh lásky, která nebyla nikdy naplněna kvůli nenávisti rodů Capuletů a Monteků.
Romeo Montek a julie Capuletová se seznámili na slavnostním plese, kde se do sebe na první pohled zamilují. Romeo přichází pod balkón Juliina pokoje, kde si navzájem slíbí lásku. Romeo se jde poradit k Lorenzovi. Svěří se mu, že se zamiloval do Julie, dcery Capuletovy. Ten mu přislíbí, že je tajně oddá. Julie přichází do cely bratra Lorenze. Zde na ni netrpělivě čeká Romeo. Díky Lorenzovi se tajně vezmou.
Později Tybalt vyprovokuje na náměstí hádku. Romeo moudře ustupuje, avšak jeho přítel Mercutio ho brání a potýká se s Tybaltem. Ten však Mercutia smrtelně zraní. Romeo chce pomstít smrt svého přítele a tak vyzívá Tybalta na souboj. V tomto souboji Tybalt umírá.
Romeo je za svůj čin vyhoštěn z města Verona a odchází do Montany. Julie posílá chůvu k Romeovi, aby se s ní přišel rozloučit. Romeo přichází a za úsvitu opouští svou lásku, opouští svou Julii.
Juliini rodiče připravují svatbu své dcery s hrabětem Parisem. Julie se snaží sňatek co nejvíce oddálit, avšak den svatby se blíží. Přichází tedy k Lorenzovi pro radu. Ten jí nabízí uspávací lék, který způsobí, že Julie na 48 hodin upadne do hlubokého spánku. Lorenzo posílá Romeovi vysvětlující zprávu. Ta mu však nešťastnou náhodou nepřijde. Když se po kraji rozkřikne, že dcera Capuletova zemřela, přijede Romeo do Verony a nad Juliinou hrobkou se žalem otráví. Když se Julie probouzí ze spánku nachází svého Romea mrtvého. Nechce už dál bez něho žít a tak se usmrtí jeho dýkou.
Teprve nad hrobem Romea a Julie se dva znepřátelené rody Monteků a Capuletů usmíří.

Hlavní myšlenka autora: Život má pro nás přichystané mnohé překážky a záleží jen na nás, jak se s nimi vyrovnáme, jak je překonáme. Nezáleží na tom, jestli jsme chudí, bohatí, krásní nebo oškliví, máme jít za svým cílem, být šťastní a bojovat za svou lásku.

Vlastní hodnocení: Myslím si, že tento příběh lásky by si měl každý přečíst. Lidé by měli pochopit, že na světě není jen bohatství a moc, ale také láska. Láska je to nejdůležitější, za co bychom měli bojovat. A jestli někdo říká, že bez lásky se dá žít, že moc a bohatství je mnohem víc, tak lže, protože nikdy nepoznal, co znamená opravdu někoho milovat a nemůže být v životě opravdu šťastný.

Kompozice díla: skládá se z 5 jednání
Děj je uspořádán chronologicky

Citát: Balkónová scéna- vyznání lásky:
Julie: Kdo tě sem přivedl?
Romeo: Má láska, jenž mne nejprv pobídla bych pátral. Nejsem lodivod, leč kdybys byla vzdálena, jak jsou ty břehy bezměrné, jenž omývá nejzazší moře, chtěl bych plavby tam se odvážit pro poklad takový.

Hodnocení čtenářského deníku Shakespeare, William - Romeo a Julie

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  3. únor 2008
  6 950×
  523 slov

Komentáře k čtenářskému deníku Shakespeare, William - Romeo a Julie