Twain, Mark - Dobrodružství Toma Sawyera

V roce 1835 se narodil Samuel Langhorne Clemens v americkém státě Mississipi. Dětství prožil ve městě Hannibal u řeky Mississipi . Svých zážitků z mládí a z této oblasti využil k napsání románů "Dobrodružství Toma Sawyera" a "Huckelberry Finn".
Působil jako novinář a spisovatel.
Všichni ho ale známe jako Marka Twaina.Svůj pseudonym si zvolil podle volání "mark twain", jímž lodníci ohlašovali hloubku v mělčinách řeky Mississipi. Mark twain znamenalo , že hladina vody dosahuje na šnˇůrách olovnic ke značce dvou sáhů. Doslova se "mark twain" překládá jako "rovné dva".
Z jehodalších knih jmenujme : "Jak jsem se protloukal"(1872), "život na Mississipi"(1883), romány : "Princ a chudas"(1882), "Yankee z Connecticutu na dvoře královském"(1889).
Tento klasik americké literatury zemřel ve svých 75 letech v roce 1910.

Dobrodružství Toma Sawyera
Námětem jak románu "Toma Sawyera" tak "Huckelberryho Finna" je Twainovo dětství, líčí v nich Ameriku předminulého století. Postava Toma Sawyera ztělesnˇuje samotného autora, narozdíl od Toma S. měl Samuel maminku a jeho bratříček Sid zastupuje jeho bratra Henryho, který byl ve skutečnosti ušlechtilejší než jeho románový protějšek. Vzorem pro Huckrlberryho Finna zvaného Huck se stal Tom Blankeship, postrach hannibalských maminrk a slušných dětí. Maminky svým dětem zakazovaly stýkat se s ním, ale ve skutečnosti, podle Ttwainových vzpomínrk, měl Tom Blankeship dobré srdce jako málokdo.
I další knižní postavy jsou inspirovány skutečnými obyvateli Hannibalu a mají jejich charaktery (míšenec Joe Indián, otrok Jim).
Městečko Hannibal se v knížce jmenuje Sankt Peterburg.

Charakteristiky : Tom Sawyer -je to snědý kluk s černými vlasy. Tropí různé rošt´árny, zlobí svou
tetu Polly u které bydlí,nerad chodí do školy a nehrne se do žádné práce.
Rád prožívá dobrodružství s kamarády Joem Harperem a Huckem. Líbí se mu
spolužačka Becky Thatcherová.

Huckelberry Finn - chudý a zanedbávaný chlapec bez rodiny, má jrn otce
opilce.Přespává všude možně. Je starší než Tom a Tom v něm má vzor.
Chodí za školu a nechodí do kostela.

Becky Thatcherová - navzájem se mají s Tomem rádi. Pochází z dobré a bohaté
rodiny.Táta je soudce. Je slušná a vychovaná.

OBSAH:
Tom Sawyer hýří nápady a některé se svými kamarády Huckem a Joem uskutečňují.
Hrají si na piráty,zbojníky nebo loupežníky.Jednoho dne se vypraví na ostrov v Mississipi,aby si mohli hrát na pirátský život a vyhnuli se škole.Rodiče se o ně bojí, až po týdnu se objeví v kostele,kde právě pro ně probíhá smuteční mše.Nakonec jsou rodiče na své kluky rozzlobení,ale i št´astní,že se jim nic nestalo.
Tom a Huck se vydávají za skutečným dobrodružstvím na hřbitov o půlnoci.Jsou svědky vraždy, kde Joe Indián zabije doktora a opilec Muff Potter stojí opodál. Chlapci o celém zážitku mlčí.Když je Muff Potter obviněn z vraždy, Tom vyjde s pravdou ven a poví co viděli. Muff je propuštěn.
Krátké úseky knihy jsou o vztahu Becky a Toma. Někdy jsou to velcí kamarádi, jindy si dělají naschvály ze žárlivosti.
Tom s Huckem měli touhu najít poklad a tak hledali ve starém domě nedaleko domu vdovy Douglasové , v tu dobu tam přišel Indián s přítelem a mluvili o místě, kam schovájí peníze.Pak zamířili k vdově Douglasovéa chtěli jí ublížit, Huck je ale sledoval a udal je.
Vrámci oslavy Beckyiných narozenin jdou děti na průzkum jeskyně. Tom s Becky se v jeskyni ztratí , děti odejdou a nedopatřením na ně zapomenou. Tom v jeskyni zahlédne Joea Indiána. Podaří se jim najít východ z jeskyně a to už je ostatní hledají.
Tom se později dozví, že aby se předešlo dalším ztracením v jeskyni, nechali se udělat do jeskyně pevná vrata. Vzpomene si na Indiána, že tam asi zůstal , otevřou vrata a najdou ho tam mrtvého i se schovaným pokladem. Tato událost je udělala známími po celém městečku a zlat´áky jim zajistily bohatství. Tom nakonec přemluvil Hucka, aby bydlel u vdovy Douglasové a tím působil slušným dojmem na ostatní.

Tato kniha je z mého pohledu zábavný i napínavý dobrodružný román pro děti i dospělé. Já osobně bych tuto knížku doporučila všem kteří mají rádi dobrodružství a rádi si přečtou i starší knížku.

Hodnocení čtenářského deníku Twain, Mark - Dobrodružství Toma Sawyera

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  3. září 2007
  20 747×
  672 slov

Komentáře k čtenářskému deníku Twain, Mark - Dobrodružství Toma Sawyera

Tvujdeda
dobrý ale chyby hodne
TvojeMama
Je tam pravopisných i gramatických chyb jako svině
Vojtěch Lain
další chyba- je postrachem Hanibalských maminrk a Huckrberry Finn jinak to ujde
Jkub Lain
Máte tam chybu TOM SAWYER MÁ ZRZAVÉ VLASY,HACK FINN MÁ JRN OTCE OPILCE jinak OK
marika
děkuji :) mně totiš nebaví číst víte :)