17. listopad 1989

Prvním velkým podnikem nezávislých studentů se měla stát vzpomínková demonstrace u příležitosti 60. výročí 17. listopadu 1939, dne, kdy nacističtí okupanti zasáhli proti českým vysokým školám. Aby se nedostali hned od samého začátku do rozporu se zákonem, obrátili se s nabídkou spolupráce na městskou vysokoškolskou radu SSM (Socialistický svaz mládeže) v Praze. Výsledkem jednání byla dohoda, podle níž se demonstrace mohla konat a nezávislí studenti na ní směli pronést projevy. Museli se ale zavázat, že se studentský průvod vyhne středu města.

Povolená cesta směřovala z Albertova na Vyšehrad k hrobu Karla Hynka Máchy, kde se měli účastníci rozejít. Plán nakonec schválil také Městský výbor KSČ (Komunistická Strana Česko-slovenská) v Praze, který ovšem přesto nechal vyhlásit pohotovost pražské policie. O bezradnosti komunistů v této době nejvíce vypovídá skutečnost, že uložili ministru vnitra, aby oddíly SNB (Sbor Národní Bezpečnosti) zabránily studentům v přístupu do středu města, že však proti nim nesmí zasáhnout silou!

Na Albertov se dostavilo nečekaně velké množství mladých lidí. Přestože připravovatelé shromáždění neplánovali 17. listopad jako střetnutí s režimem, řadoví účastníci smýšleli jinak. Nad hlavami nesli nápisy Zrušte KSČ, Zrušte StB, Nechceme vládu jedné strany, Chceme jinou vládu, Svobodnou republiku ve svobodné Evropě atd. Ty musely být připraveny předem, demonstranti si je přinesli již z domu.

Organizátoři demonstrace se snažili dodržet slovo a odvrátit ostatní od pochodu do středu města. Stáli napříč ulicí, přesvědčovali jednoho vedle druhého, aby zamířili na Vyšehrad a skutečně se jim to podařilo. Ale lidé toho pořád neměli dost. Na Vyšehradě neskončili, naopak se obrátili a průvod asi 50 000 účastníků táhl po vltavském nábřeží k Národnímu divadlu. Tam již všude stály policejní jednotky v plné zbroji, v helmách, s laminátovými štíty, připraveny proti lidem zasáhnout. Ti vycítili nebezpečí, které hrozilo, a proto začali skandovat své úmysly: Z Václaváku domů a také Máme holé ruce! U Národního divadla průvod zahnul na Národní třídu, kde mu však po pár desítkách metrů zahradily cestu pořádkové oddíly. V okamžiku kdy průvod opustil Vyšehrad, ztratila demonstrace povolený ráz. Komunistické vedení muselo urychleně rozhodnout, co dělat: situace na Národní třídě se stala výbušnou. Právě zde bylo poslední místo, kde bylo možno studentům zamezit v proniknutí na Václavské náměstí, neboť to byl zásadní požadavek vedoucích činitelů KSČ. Atmosféra byla napjatá k prasknutí - studenti a policisté zde proti sobě stáli jistě hodinu, jedni skryti za štíty z umělé hmoty s obušky v ruce, druzí bezbranní, zpívající různé písně, v rukou nanejvýš květiny či hořící svíčky.

Nakonec policie dvěma proudy sevřela na Národní třídě asi 2000 lidí, kteří teď nemohli dopředu ani dozadu a pustila se do nich. Ozbrojenci opět postupovali s nepochopitelnou surovostí a brutalitou, do bezbranných studentů dokonce najížděl obrněný transportér. Během krátké doby se podařilo dav rozptýlit, na chodnících zůstávali pouze zranění jednotlivci a uprostřed ulice leželo nehybné tělo. Všichni si mysleli, že šlo o mrtvého studenta. Teprve později se ukázalo, že se jednalo o policejní provokaci a na zemi ležel jeden ze spolupracovníků tajné policie, předstírající smrt. Jaký to mělo mít smysl, se nepodařilo zjistit dodneška...

Přestože policie studentskou demonstraci na Národní třídě v Praze rozehnala, znamenal 17.listopad 1989 začátek nového bouřlivého vývoje.

Hodnocení referátu 17. listopad 1989

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  8. červenec 2007
  34 258×
  518 slov

Komentáře k referátu 17. listopad 1989

....
Moc hezké zpracování. velice mi to pomohlo
MARTIN
DEKUJI ZA INFORMACI KTEROU NEVYUŽIJI
karel gott
diky
Pan Lord
díkyyyyy
Těpéro tepero(zavináč)seznam.cz
17.listopad 1989 byl dnem vzniku lidských zdrojů, neživých nemyslících bytostí.......
kacka
poradte mi us konecne
Kdo chceš
Dobře ty,máš to docela pěkně zpracovaný
harujel
uplne divni ale staloto za to precist to
maký
Dík, potřebovala jsem něco z toho do školy- a díky tobě mám úkol udělanej ani ne za minutu!!! moc dííík!!!
LUCINKA
Mám takový dojem že 1939 a rok 1989 je od sebe jen 50 let a né 60
pusinka.ivanka
moc dobrej referát, doufám, že dostanu 1
stepik skero(zavináč)seznam.cz
jooo moc diikkkk
Martin robertred(zavináč)email.cz
No,slohově hezké,ale byl jsem tam ... kéž by to bylo tak jak jsi to napsal/a
marek
hezký, ale četl jsem už lepší!
kulich mc
slabší
Majka
moc pěkné
Vany
Dík
biker-fk
diiiik! ty referaty me znici!!
lemonka
díky moc díky
xzibit wallda8(zavináč)seznam.cz
lol dobry ale sou tam dost zkresleny informace halvne s policejni brutalitou atd. dyz to tak vubec nebylo dyz par studentu napadne policii nejni policejni brutalita:)
Niqi
To mně hodně pomohlo
M4c3k01 M4c302(zavináč)seznam.cz
To se hodí
a ještě jednou rofl
a díky moc za tohle tady
kikina
je to celkem dpbry,ale mohl/a by si tam dat nejaky obrazky
Žabajzna
Super tohle máme mít na referát
Tirik
Diky moc pomohlo