Dynastie Kennedyů

Pro toto téma jsem se rozhodl, vzhledem ke kampani, která vznikla po smrti Johna F. Kennedyho juniora v létě roku 1999.

Zakladatel dynastie, otec J.F.K. budoucího prezidenta USA, Joseph P. Kennedy, pohádkově zbohatl při odvážných spekulacích na burze během prohibice (přísný zákaz alkoholu). Položil základ nejen obrovského rodinného jmění, které potomkům jejich náročné koníčky umožnilo, ale projevil se u něj další rodinný rys – slabost pro krásné ženy, zejména herečky. Děti podědili jeho dravost i vkus. Kennedyové neumějí a především nechtějí žít normálně. Mužští potomci jsou vychováváni k úspěchu. Pokud se nedostaví, hazardují ještě více, nebo se uchylují do náručí žen, drog a alkoholu.

První tragédií pro dynastii Kennedyů byla smrt, bratra J.F. K. Josepha Kennedyho, který svou odvahu (či spíše hazard) chtěl za války r. 1944 dokázat tím, že nasedl do stíhačky napěchované výbušninami ze které měl před Belgickým územím kam směřovala vyskočit. Tento pokus se mu však nezdařil a stal se mu osudným.
Stejně osudným bylo o několik let později rozhodnutí jeho bratra legendárního J.F.K., nejmladšího muže v Bílém domě, jenž i přes varování odmítl relativní bezpečí pancéřové limuzíny a vjel do ulic Dallasu v odkrytém voze přímo pod mušku odstřelovače.
Stejně osudná byla obdobná reakce, jeho bratra Roberta, toho času, v červnu 1968, na nejlepší cestě zaujmout Johnovo místo nejmocnějšího muže světa. Nestalo se. Zvláštní bezpečnostní opatření doporučovaná pracovníky tajné služby Robert rezolutně zakázal jako projev slabosti. I on byl pro palestinského atentátníka snadný terč.

Rovněž Robertův syn Michael miloval riziko a podle mnohých ho cíleně vyhledával. Jeho riskantní kousky na sjezdovkách v Aspenu byly mezi prominentními hosty populární. Ten se jednou zabije, říkali ostřílení horalé, když Michael hrál na prudkých svazích americký fotbal. .. Samozřejmě na lyžích. Jako branky sloužily vzrostlé stromy podél strmé sjezdovky. Michael se nemohl dočkat, až v pohodě oslaví s přáteli Nový rok, ale rozhodl se ještě pro poslední kolo. Zrovna dostal nahrávku a chystal se pevně chytit šišatý míč, když v plné rychlosti narazil do vzrostlé břízy. Ihned ztratil vědomí a po devadesáti minutách byl mrtev.

Poslední tragédie, která stihla dynastii Kennedyů je smrt J.F.K. juniora, kterého se jeho matka Jacquline snažila již od útlého věku před tzv. „kletbou Kennedyů“ ( tragická smrt v mladém věku) chránit, jako by to tušila. Pilotní průkaz si mohl udělat až po matčině smrti, poněvadž létání považovala za velmi riskantní. Instruktoři i jeho přátelé ho nepovažovali za dobrého pilota, přesto se John-John, jak mu přátelé i celý národ říkali, rozhodl na svatbu své sestřenice Rory, nejmladší dceři zavražděného senátora Roberta Kennedyho letět sám se svou ženou Carolyn a její přítelkyní. Toto rozhodnutí se jim podobně jako jeho předkům v létě roku 1999 stalo osudným.

Pro Kennedyovy je typické, že k tragédiím dochází většinou v době, kdy se po letech dřiny propracovávají konečně k vrcholu. John seděl v Oválné pracovně, Roberta už dělil krůček od toho, aby ho nahradil. Michael se nemohl dočkat Nového roku a John-John letěl vstříc smrti se ženou, kterou miloval.

Úspěch, moc, peníze. Ale i nekonečná řada rodinných tragédií. Tak by se dala shrnout historie jediné opravdové americké královské dynastie, jak mnozí o rodu Kennedyů hovoří. I uvažují.

Hodnocení referátu Dynastie Kennedyů

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  28. prosinec 2012
  3 993×
  522 slov

Komentáře k referátu Dynastie Kennedyů