Jindřich VIII

  • 28. června 1491 - 28. ledna 1547 (55 let)
  • Byl to král Anglie a Irska a uchazeč o Francouzský trůn
  • Byl následníkem Jindřicha VII a druhý anglický panovník z rodu Tudorů
  • Doba vlády: 21.dubna 1509-28.ledna 1547
  • Měl 6 manželek
  • Potomci: Marie, Alžběta, Eduard, Jindřich

Byl 2. synem Jindřicha VII a Alžběty z Yorku. Roku 1494 (ve svých 3 letech) byl jmenován vévodou. Byl vychovaný pro církevní kariéru a dostalo se mu tak výborného vzdělání.

Roku 1502 zemřel jeho starší bratr a tak se Jindřich stal princem z Walesu a následníkem trůnu. Jelikož jeho otec chtěl udržet dobré vztahy se Španělskem musel se Jindřich oženit s bývalou manželkou svého bratra s Kateřinou Aragonskou. S Kateřinou se Jindřich oženil 11.června 1509 a o 13 dní později byli oba korunováni.

Dva dny na to nechal Jindřich vsadit do vězení a popravit dva ministry svého otce, tento postup pak používal často vůči těm, kteří mu stáli v cestě.

Roku 1511 vyhlásil papež svaté spojenectví proti Francii. Jindřich se rozhodl, že využije této příležitosti, aby rozšířil Anglii. Tak se tedy roku 1513 vylodil ve Francii a v bitvě u Guinegate Francii porazil.

Když neměl Jindřich s Kateřinou žádného mužského potomka, začal se obávat sporů o jeho následnictví. A tak se zakoukal do dvorní dámy Anny Boleynové. Nebylo mu však dopřáno zrušení sňatku s Kateřinou a povolení nového. Sňatek byl povolen až v roce 1529 když byl z funkce odvolán kardinál Thomas Wosley a na jeho místo přišel Thomas More který sňatek podporoval. 7.září se Anně narodila dcera Alžběta.

Anna však Jindřichovi nedala syna a tak začal Jindřich uvažovat o rozvodu. Brzy poté však Anna znovu otěhotněla. Její život se však ocitl v ohrožení, protože pokud by se jí Jindřich zbavil, mohl by se znovu oženit.

Při jednom turnaji byl Jindřich zraněn a vypadalo to že to nepřežije. Když toto oznámil Anně tak potratila. Jindřich nechal prohlásit jejich vztah dílem čarodějnice. A tak byla Anna uvězněna v Toweru a 19 května 1537 popravena.

Den po smrti Anny se Jindřich zasnoubil s Janou Seymourovou se kterou se o 10 dní později i vzali. Králi byla dána možnost změnit pořadí v nástupnictví ve své závěti. Roku 1537 je Janě narodil syn Eduard, královna na následky porodu poté zemřela.

Roku 1540 se Jindřich rozhodl znovu oženit, byla mu navržena Anna Klevská. Vyslal malíře aby mu namaloval její portrét. Když portrét viděl rozhodl se že si ji tedy vezme, ale když Annu zahlédl neshledal ji příliš přitažlivou a snažil se ze sňatku vykroutit. Anna se zrušením sňatku souhlasila a tak byl tedy zrušen. 28.července 1540 se jindřich znovu oženil, jeho manželkou tentokrát byla Kateřina Howardová. Jejich vztah však také nedopadl dobře neboť byla Kateřina 13. února.1542 popravena za nevěru. V tomto roce byli zrušeny kláštery a jejich majetek propadl králi.

Jindřichova poslední manželka byla Kateřina Parrová se kterou se oženil v roce 1543. Ta pomohla Jindřichovi se usmířit s jeho dvěma dcerami Marií a Alžbětou. Byl jim i navrácen nárok na královský trůn tedy až po princi Eduardovi. Jindřich byl velmi krutý král a to hlavně díky popravám kterých bylo nejspíš 72 000. Jindřich VIII. Tudor zemřel 28.ledna 1547 a byl pohřben v kapli svatého Jiří na hradě Windors.

Hodnocení referátu Jindřich VIII

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  18. květen 2018
  1 911×
  536 slov

Podobné studijní materiály

Komentáře k referátu Jindřich VIII

Jirka
Skvěle ušetřilo mnoho času