Lipnice nad Sázavou - hrad

Hrad Lipnice nad Sázavou byl vybudován na počátku 14. století Reimonem z Lichtenburku. Gotický hrad stojí na protáhlém vrcholu skalnatého hřebene. Na jihozápadní a západní straně byl chráněn mohutným skalním útesem příkře spadajícím k městečku, a ostatní strany tvořili strmé svahy. Před vstupem do hradu, který byl chráněn věží s ochozem a branou byl příkop, přes který vedl padací most. Za branou se nacházelo 1. nádvoří s purkrabstvím. Na 2. nádvoří byla vybudována kaple sv.Vavřince (později sv. Jakuba.) Západní část hradního obvodu tvořil starý palác, který byl později rozšířen o přístavbu s mohutnou věží Samson. Po husitských válkách došlo k rozsáhlé pozdněgotické přestavbě hradu.

V letech 1436-1561 vlastnili hrad Trčkové z Lípy. V roce 1561 koupil hrad František z Thurnu. Avšak v roce 1594 získal hrad hrabě Jan Rudolf Trčka z Lípy. Po jeho smrti roku 1634 rodový majetek Trčků propadl konfiskaci a novým majitelem se stal v roce 1636 císařův důstojník Matouš z Verniéru. Během 30tileté války v roce 1645 obsadili hrad Švédové, ale v roce 1648 Lipnici opustili na základě mírové dohody Vestfálského míru. Hrad se však po zpustošení Švédy měnil ve zříceninu. Obyvatelný byl pouze starý palác a Samson. Roku 1869 hrad vyhořel a devastace zříceniny pokračovala až do roku 1912, kdy byly zahájeny zabezpečovací práce. Roku 1925 koupil hrad Klub českých turistů v Německém Brodě. Po 2. světové válce přišel hrad do majetku státu do roku 1969, kdy ho převzal do své péče Památkový ústav v Pardubicích. Za krátkou dobu byla zahájena rozsáhlá rekonstrukce. V obnovené hradní věži byla v roce 1978 otevřena stálá expozice "Kámen a sklo" , která podávala přehled o dějinách hradu, městečka a sklářství na Lipnici.

Nyní má hrad na starost kastelán Marek Hanzlík a snaží se obnovit ty části hradu, o kterých víme, jak původně vypadaly. Otevřeno je od dubna do října od 9 do 16 hodin, ale mimo letní prázdniny jenom o víkendu. V červenci a v srpnu sem totiž jezdí různé šermířské skupiny, divadla a taneční soubory.Každou hodinu se pořádají prohlídky po hradě. Průvodce vás zavede například do zbrojnice, do sklepení, hladomorny, nebo třeba do věže, odkud je výhled do dalekého kraje. Za slunečného počasí je vidět dokonce i na Sněžku. Na místním hřbitově je pochovaný Jaroslav Hašek proslavený svým dílem "Osudy dobrého vojáka Švejka". Spisovatel zde dožíval poslední roky života.
Z Prahy se na Lipnici dostanete velice jednoduše: ze Smíchovského nádraží jezdí pravidelně vlaky do Světlé nad Sázavou nebo do Havlíčkova Brodu, odkud se na místo svezete autobusem. Celkem trvá cesta asi 2 hodiny.

Hodnocení referátu Lipnice nad Sázavou - hrad

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  28. prosinec 2012
  3 601×
  418 slov

Komentáře k referátu Lipnice nad Sázavou - hrad