Národní divadlo

Historie a současnost Národního divadla

Na vybudování Národního divadla se podílely široké vrstvy lidu a položení základního kamene roku 1868 se stalo celonárodní slavností.

Myšlenka na vybudování kamenného divadla se začala uskutečňovat roku 1844 na poradách vlastenců v Praze a začala se realizovat vybudování českého divadla. Návrh na vybudování divadla předložil stavovskému výboru 29. ledna 1845 František Palacký. Roku 1851 vyhlásil Sbor pro zřízení českého národního divadla první veřejné sbírky.

V roce 1852 byl ze sbírek zakoupen pozemek bývalé solnice o rozloze 28 arů na vltavském břehu proti Hradčanům, ale svým tvarem vytvořil nepříznivé podmínky pro stavitele budovy.

Jižní část Národního divadla obklopuje Prozatímní divadlo, které bylo vybudováno arch. Ignácem Ullmannem a otevřena 18. listopadu 1862. Budova Prozatímního divadla se stala součástí stavby Národního divadla.

V roce 1865 vyzvali třiatřicetiletého profesora pozemního stavitelství na pražské technice, architekta Josefa Zítka, aby sestavil návrh k Národnímu divadlu. Ten pak zvítězil v konkurzu a roku 1867 začali práce na Národním divadle.

16. května 1868 došlo k slavnostnímu položení základního kamene, v listopadu byly dokončeny základy a roku 1877 bylo divadlo dokončeno. Od roku 1873 probíhaly soutěže na výzdobu budovy, kterou vypracovala zvláštní komise.

Národní divadlo bylo poprvé otevřeno 11. června 1881 na počest návštěvy korunního prince Rudolfa. Odehrálo se v něm dalších 11 představení, pak byla budova uzavřena pro dokončovací práce.12. srpna 1881 došlo k požáru, který zničil měděnou kupoli, hlediště i jeviště divadla. Následně po požáru se začalo s novými sbírkami.

Po katastrofě začali spory. Prof. arch. Josef Zítek byl odmítnut a na rekonstrukci práce byl povolán jeho žák arch. Josef Schulz. Ten rozšířil budovy o dům dr. Poláka, který stál za budovou bývalého Prozatímního divadla. Zařadil tuto budovu do stavby Národního divadla a zároveň změnil prostorové uložení hlediště, aby zlepšil viditelnost, ale respektoval Zítkův styl, podařilo se mu tak spojit tři budovy různých autorů do jedné jediné budovy.

Národní divadlo bylo otevřeno 18. listopadu 1883. Prvním představením se stala Smetanova opera Libuše, která byla zkomponována pro tuto příležitost. Budova, technicky vybavená (elektrické osvětlení, ocelová konstrukce, jeviště) byla pospolu dlouhých sto let. Až 1. dubna 1977 bylo divadlo představením Jiráskovy Lucerny na šest let uzavřeno. Pod vedením ing. arch. Zdeňka Vávry začala jeho rozsáhlá rekonstrukce. Rozsáhlá přestavba byla ukončena k 100. výročí otevření 18. listopadu 1983. V tento den bylo Národní divadlo představením opět Smetanovy Libuše předána veřejnosti. Dnešní podobu Národního divadla tvoří tři umělecké soubory: opera, balet a činohra.

Hodnocení referátu Národní divadlo

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  3. srpen 2008
  31 727×
  400 slov

Komentáře k referátu Národní divadlo

Jay.
Mega dobrý referát
Olesiia
díky moc já se dostala 1
hajzzzzzl
docela na nic aie dobré je že si poslouchám písničku
kočka
no jo je to vlastně dobrý
luchaj2012
Nice
Eliška
Anooo
Erox
dejepis
velmi krasna stranka
hi bestie
good
dobre
skveli napad na tuto stranku vdaka vam to nemosem opisovat o kamosou ye skoly
Kiwi Ježeček
Dobře ale jinak nic :-/
Mj
Zajímavé
rosie
supeeer
Laura
Děkuji moc, vážně mi to pomohlo
kotě
Ctrl a C je nejvíc dobrý a během max 10 min máš hotový referát
Tereza
Tento referát se mi vážně hodil je to lepší než vše opisovat z Wikipedie
Děkuji těm co tuto stránku udělali
Tobrf
Super
Julia
Celkem fajn☺
Tom
Bylo to úplně na nic
blá blá
velmi dobrej referát
Lobbita123
Everything is AWESOME
aneta katerapkova
jste tobry
marek
souhlas
smutný uživatel
Nevim proč, ale už asi na třetím referátu na různých strránkách je to samý. Je to až smutné. Nejspíš všichni uživatelé internetu používají techniku "ctrlC, ctrlV.
mike
Kopčeníííííííííííí je supééééééééér
loupák
vcelku fajn okopčit, vložit a ukol je hotovej