Praha, srdce Evropy

Praha je hlavním městem ČR. Svůj název dostala od sluncem vyprahlé břidlice na hradčanském hřbetu ("na praže"). Jako první vyslovil jméno Praha Íbrn Jákůb r. 965 (Praga).
Praze se říká různými jmény - např.:

Praha, matka měst
Praha, srdce Evropy
Praha, konzervatoř Evropy
a od r. 1882 Zlatá Praha

Praha se může pochlubit vzácnými památkami a stavbami, které jsou zastoupeny v různých slozích.

Gotika je v Praze zastoupena především Karlovým mostem, který je postaven přibližně na místě Juditina mostu, pobořeného povodní r. 1342. Základní kámen Karlova mostu byl položen 9. 7. 1357 v 5 hodin 31 minut. Na 520 m dlouhém a 9,5 m širokém mostě upoutává především galerie 30 soch a sousoší. Velká část z nich pochází s konce 17. a začátku 18. století. Karlův most má celkem 16. pilířů, jeho stavitelem je Petr Parléř. Na jeho prvním pilíři stojí Staroměstská Mostecká věž.

Další vzácnou památkou ve slohu gotickém je Staronová synagoga na Starém městě. Dále je to Svatovítský chrám, jehož stavitelem je též Petr Parléř. Po chrámu sv. Víta je to také chrám Týnský.

Barokní styl je v Praze zastoupen především chrámem sv. Mikuláše, jehož stavitelé jsou Diesenhoferové. Nadále je to Trojský zámek u zoologické zahrady, hradčanská loreta, kde každou hodinu hraje zvonkohra o 30 zvoncích, Valdštejnská zahrada a Dům u Zlaté studny.

- Renesance: Nejznámější renesanční stavba v Praze je asi letohrádek královny Anny, zvaný Belveder.

- Secese: Nejkrásnější secesní budova v Praze je Obecní dům na Starém městě.

Hodně navštěvované místo turisty je také Petřínská rozhledna. Petřín prý pochází od slova Petra, což je skála. Rozhledna je vysoká 63,5 m. Jde vlastně o malou kopii 300 m vysoké Eiffelovy věže. Neméně zajímavým místem je Vyšehrad, kde podle pověsti sídlila kněžna Libuše. Ale určitě významným místem je Bertramka, Kam jezdil slavný hudební skladatel W. A. Mozart. Zde prý složil i hru don Don Giovany.

Hodnocení referátu Praha, srdce Evropy

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  28. prosinec 2012
  2 993×
  303 slov

Komentáře k referátu Praha, srdce Evropy