Praha, historie Prahy

Praha vznikla již v 9. století. Skládala se původně ze 4 samostatných obcí.

Staré Město,Nové Město,Malá Strana,Hradčany.

Staré Město vzniklo okolo několika tržištˇ mezi Vyšehradem a zátočinou Vltavy pod Letnou, které se spojily v město ve 13. století za vlády Václava I. Významná místa, která najdeme na Starém Městě, jsou Karlova ulice,Karlův most,Staroměstské náměstí.Karlova ulice vznikla jako ostatní ulice spojující staroměstská tržiště. Karlův most založil Karel IV. roku 1357. Je z kamene v gotickém slohu (do malty míchali zedníci vajíčka).V poslední čtvrti 14. století byla postavena Staroměstská mostecká věž s bránou, která vede na Karlův most Je to nejkrásnější věž v Evropě. Stavbu řídil Petr Parléř.Staroměstskou radnici založil Jan Lucemburský 18.září 1338. Na jižní straně věže je umístěn proslulý orloj, dílo mistra Hanuše, kterého po dostavení orloje oslepili, aby už nic nepostavil.Na Staroměstském náměstí v roce 1621 popravili 27 pánů, z nichž Jindřich z Bílé byl můj prapředek.

Nové Město založil Karel IV.
Narozdíl od Starého Města bylo postaveno podle plánku. Patrně ho navrhl také Petr Parléř. Můžeme tam najít Karlovo náměstí , které do minulého století bylo největší v Evropě. Na Novém městě stojí i Národní divadlo, postavené již v letech 1868 až 1881 (jednou vyhořelo).

Malá Strana vznikla jako podhradí Pražského hradu.Dnes tam najdeme většinu velvyslanectví paláců a kostelů. Na Malé Straně je i Malostranské náměstí, na kterém byl roku 1283 postaven kostel svatého Mikuláše.

Největší část Hradčan zabírá Pražský hrad.Je zde mnoho památek, mezi kterými vyniká katedrála sv. Víta. Postavili jí Matyáš z Arrasu a Petr Parléř za vlády Karla IV. Byla dokončena až v tomto století, ale to se u katedrál stává.Uvnitř jsou schovány české korunovační klenoty a pochován sv. Václav.
Bydlívali tu čeští králové a dnes tady úřaduje prezident Havel.
Josefov se jmenuje po Josefu II a je původním židovským městem.Z památek se zachovala synagoga,nejstarší v Evropě a radnice, jejíž hodiny jdou pozpátku.
Vedle se nachází židovský hřbitov z hrobem Rabi Loewa, který uplácal Golema.

Židovské město bylo ve starých dobách uzavřené zdí , aby nemohli Židé ke křesťanům ,a to způsobilo mnoho neštěstí.

Karel IV Lucemburský , císař Německý a král Český
*14.5.1316
+29.11.1378
v Čechách vládl 32 let od roku 1346
Německým císařem byl korunován v roce 1355.

Hodnocení referátu Praha, historie Prahy

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  28. prosinec 2012
  8 248×
  380 slov

Podobné studijní materiály

Komentáře k referátu Praha, historie Prahy