Vikingové

Vikingové byli velice zdatní mořeplavci a silní bojovníci, takže jim nic nebránilo v tom, aby podnikali výbojné výpravy. Byli také zdatní kováři a stavitelé lodí. Na svých výpravách většinou využívali moment překvapení , což znamenalo, že se rychle vylodili, vydrancovali města a opět rychle zmizeli. Používali dva typy lodí; byly to zaprvé lodě s názvem DRAKARY, což znamenalo dračí lodě - byly lehké, rychlé, pojaly 30 - 50 válečníků, měly čtvercové plachty na snímatelném stěžni. Druhé lodě se nazývaly KNARRY: to byly spíše dopravní lodě. Pro nedostatek úrodné půdy museli Vikingové dovážet obilí a další suroviny z těch úrodnějších končin. Byli to dlouhé výpravy, ale sloužili také k přepravě rodin a dobytka.

Základní zbraní Vikingů bylo kopí, meč či sekera. Proti ranám se bránili především kruhovým či oválným štítem. Na hlavách měli železné přilby. K výzbroji Vikingů zcela neodmyslitelně patří také oštěp, později kopí. Oštěp byl převážně vrhací zbraní užívanou také při lovu. Někteří Vikingové se v boji chránili zbrojí. Konstrukčně byly jejich zbroje obdobou tehdy známých v Evropě - od kožených kabátců prošívaných kovem, až po kvalitní kroužková brnění. Díky použitým materiálům se dalo ušetři na ceně i na váze - např. nahradit železné destičky kostěnými. Vikingské štíty byli většinou dřevěné a málo kvalitní. Meče se používali méně, protože byli nákladnější než sekery. Vikingové v boji nepoužívali dvoubřité sekery. Měli obouruční nebo jednobřité sekery.

Písmo bylo trochu zaostalé a velice jednoduché. Název byl : RUNY. Navíc psali do dřeva a kamenů. Vikingské domy byly opravdu pevné. Měli často šikmou střechu a byly z kamene, nebo ze dřeva. Protože žili spíše na severu, tak hlavní částí domu bylo ohniště. Mělo několik důležitých úloh. Poskytovalo světlo, teplo a upravovala se na něm potrava. Domy neměli okna a kouř unikal ze dveří, žádné komíny!

Vikingové ovlivnili určitou etapu vývoje v Evropě. Smísili se s národy které dobyli a dobyli jich poměrně hodně. Dostali se jako první do Ameriky, i když tam moc dobře nepochodili jako později Kolumbus. Ovlivnili obchodnictví, ale také často i částečně jejich politiku.

Hodnocení referátu Vikingové

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  28. prosinec 2012
  6 598×
  328 slov

Komentáře k referátu Vikingové

Elis
Super
maturita se blíží
Díky! Jen drobná oprava:
Byli -> BYLY to dlouhé výpravy, ale sloužili -> SLOUŽILY.... Měli -> MĚLY často šikmou...
kristyna drazanova zs ham OpiceKristynka(zavináč)seznam.cz
tyto referaty jsou velice zajimave diky vam jsem dostala referat wikingove za 1 (a to jsem v 7.a)