Emanuele Luzzati - Kouzelný svět divadla a pohádky

Kdo je autor?Emanuele Luzzati
Nar. 1921 v Janově, kde stále žije.Patří vedle Franca Zeffirelli a Ezio Frigeria k největším italským scénografům. Je rovněž animátorem kreslených filmů a ilustrátorem především dětských knih.

Při vzniku svých kreslených filmů spolupracoval opakovaně i s českými umělci, např. s Janem Trmalem. Vytvořil 26 kreslených animovaných filmů, k nimž si téma vybíral mezi nejúžasnějšími příběhy světové dramatické a hudební literatury. Pulcinella, Turandot, Ali Baba, Cesta Marca Pola ad. Za svoji animovanou verzi Mozartovy opery Kouzelná flétna obdržel Oskara.

Od r. 1952 do současné doby ilustroval přes 100 knih vydaných nejen v Itálii, ale také v New Yorku, Londýně, Tokiu, Paříži, Mnichově. Za své ilustrace obdržel řadu prestižních ocenění.

Vytvořil scénografické návrhy pro desítky činoherních i operních představení. Nejčastěji pro hry a opery autorů - W. Shakespeare, C. Goldoni, L. Pirandello, H. Ibsen, F. G. Lorca, G. B. Shaw, W. A. Mozart, G. Rossini, I. Stravinskij, G. Verdi, G. Puccini a mnoho dalších.

Výstava
Celá výstava je situována do svou částí. V Italském kultutrním institutu ve Vlašské ulici jsou vystaveny převážně scénografické návrhy, v Tereziánském křídle Pražského hradu zase animovaná tvorba, návrhy ke commedia dell'arte, knižní ilustrace a návrhy pro dětská hřiště.

Navštívil jsem Starý královská palác a jeho Tereziánské křídlo.

Obrázek jeden vedle druhého, abstraktní tvary, přetvořená zvířata, výjevy z pohádek a další výtvory tohoto geniálního ilustrátora, vás jen tak bezmyšlenkovitě prohlížet rozhodně nenechají..Kdybych měl dát na první dojem, musím užít slov jako neuspořádanost, expresivnost, ostré tvary předmětů, křiklavost.Pan Luzzati je velmi zručný – svá díla nejen, že maluje, ale i modeluje.Používá k tomu buď barevný papír nebo látku.Dělá jakousi koláž.Např. polovina obrázku je vystřižena z nějakého barevného časopisu a druhá je dokreslena.
Mě osobně celá výstava poněkud zakřikla, jak už jsem řekl – svou křiklavostí.Vše na mě působilo jakoby rozrušeně, rozhodně ne v klidu.Jeho kresby bych možná umístil do knížek pro trochu starší děti.
Jeho tvorba je rozhodně neuvěřitelně zajímavá a udělala na mě dojem, o kterém budu schopen poreferovat ještě za pár let.A to je hlavní..

Hodnocení referátu Emanuele Luzzati - Kouzelný svět divadla a pohádky

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  28. prosinec 2012
  5 829×
  338 slov

Komentáře k referátu Emanuele Luzzati - Kouzelný svět divadla a pohádky