Kytice- film

Erbenova Kytice z pověstí národních náleží ke klenotům české poezie a dodnes zůstává jednou ze čtenářsky nejoblíbenějších básnických sbírek u nás. Zfilmování Erbenovy kytice její popularitu ještě zvýšilo.

Filmová verze Kytice se skládá ze sedmi balad: Kytice, Vodník, Košile, Zlatý kolovrat, Polednice, Dceřina kletba a Štědrý večer. Námět příběhů Erben čerpal v lidové slovesnosti z Bájí o nadpřirozených bytostech. Skoro vesměs jde o skladby baladického rázu, založené na různých pověstech a výše uvedených bájí národů slovanských a jiných, přesto je však sbírka myšlenkovitě i umělecky jednolitá.

Nyní se pozastavím u jednotlivých příběhů a jejich hlavních postav. Skrytým tématem většiny balad působí „Vina a trest“. Každý z nás je podřízen vyššímu zákonu, a porušení tohoto zákona přináší vzápětí trest. Tak je tomu například v Polednici, matka za to, že v prchlivém hněvu přivolá na své dítě mstu nadpřirozené bytosti, záhy své dítě udusí sevřením. Dívka ve Svatební košili se proviní rouhavým vyzíváním Matky boží, a neušla by záhubě, kdyby si od ní nevyprosila odpuštění. Ve Štědrém dnu se jen uplatňuje předem daný osud odhalený dvěma dívkami za štědrovečerní noci. Zákon mýtu porušuje žena ve Vodníkovi, když neuposlechne jeho rozkaz vrátit se zpět na jezero ; platí za to ztrátou dítěte. Jen ve zlatém kolovratu je trestána nebo aspoň odkrývána konkrétní úmyslná vina , v jediném případě (Dceřina kletba) má pak příběh odhalení zločinu ráz v podstatě reálný, demytizovaný.

Filmové zpracování je fantastické a nijak se od Erbenovy předlohy neliší, spíš ba naopak se filmoví producenti drželi textu až přes příliš. Některé postavy pak nevypadají hrůzostrašně, ale spíše komicky, jako je například postava Polednice nebo voják ve Svatební košili. Jinak producenti zvládli svůj úkol na výbornou. Sice je filmová verze na rozdíl od Erbenovy předlohy jen sedmi příběhová , na kvalitě filmu to neubírá , pravděpodobně filmaři šetří ostatní příběhy na druhý díl filmu.

Kytice režiséra Juraje Jakubiska je asi nejlepší film české kinematografie dělaný podle básnické předlohy, ale i přesto mne nezaujal natolik abych tvrdil, že film je lepší než kniha a právě Erbenova Kytice.

Hodnocení referátu Kytice- film

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  Vašek Němec
  9. červenec 2008
  16 145×
  332 slov

Komentáře k referátu Kytice- film

Diefenbaker
Vašku ...Kytici natočil F.A Brabec...ne Jakubisko
tereza terezafouckova(zavináč)seznam.cz
hrozne se mi to libilo a tesim se az si prectu dalsi referaty!!