Ionizující záření je souhrnné označení pro záření , jehož kvanta mají energii postačující k ionizaci atomů nebo molekul ozářené látky. Za energetickou hranici ionizujícícho záření se obvykle považuje energie 5 keV pro
· fotonové záření (X,γ)
· elektronové záření β-
· α záření
Pro neutronové záření a záření β+ je kvantifikace obtížnější, neboť i velmi pomalé částice (v případě neutronů) vstupují do jader a vyvolávají sekundární ionizaci prostřednictvím jaderných reakcí. Obdobný případ nastává v případě pozitronů, anihilujících s elektrony za vzniku velmi tvrdého záření γ.
S ohledem na charakter ionizačního pocesu je možno ionizující záření rozdělit na přímo ionizující a nepřímo ionizující. Přímo ionizující záření je tvořeno nabitými částicemi (protony, elektrony, pozitrony atp.) Nepřímo ionizující záření zahrnuje nenabité částice (neutrony, fotony atp.), které prostředí samy neionizují, ale při interakci s prostředím uvolňují sekundární přímo ionizující částice. Ionizace prostředí je zde tedy způsobena těmito sekundárními částicemi. Vznik ionizujícího záření souvisí se strukturou atomů a jejich jader.
Druhy ionizujícího záření
· Záření alfa – proud α-částic, tj. jader helia
· Záření beta – záření urychlených elektronů nebo pozitronů
· Záření gama – energetické fotony, tj. druh elektromagnetického záření
· neutronové záření
Zdroje ionizujícího záření
Přírodní zdroje
· kosmické záření
· sluneční záření
· přírodní radioizotopy
Umělé zdroje
· Cyklotron
· Synchrotron
· Jaderný reaktor
· Rentgen a zařízení, používající rentgenky (CT, mamografy)
· Zařízení pro scintilační a stopovací diagnostické metody
· Terapeutická zařízení - rtg ozařovače, cesiové a kobaltové gamma ozařovače, Leksellův gama-nůž
· Radiofarmaka a tracery
· Zařízení, pracující s brzdným či rtg zářením (mimo jiné barevné CRT zobrazovače)
Účinky na živé organismy
Ionizující záření, ve formě jak dlouhodobého slabého tak i krátkodobého intenzivního ozáření, má negativní účinky na člověka a živé organismy. Působí-li na biologický materiál, dochází k absorbci ionizujících částic nebo vlnění atomy daného materiálu. To způsobuje vyrážení elektronů z jejich orbit a tvorbu negativně nabitých aniontů. Ionizované části molekul se stávají vysoce reaktivní a vedou k řadě chemických rekací, které buňku buď rovnou usmrtí, nebo vedou ke změnám na genetické informaci ( reakce radikálů s DNA způsobuje porušení fosfodiesterových vazeb a tím zpřetrhání jejího řetězce ) K měření jeho účinků se používají tyto jednotky:
· Sievert
· gray
· rem
· bequerel
Jednou z veličin charakterizujících ionizující záření je lineární přenos energie.
6. listopad 2007
5 604×
349 slov