Raketoplán - Externí nádrž

Externí odhazovací nádrž ( ET - external tank ) obsahuje kapalné vodíkovépalivo a kapalný okyslíkovač, které dodává podtlakem motorům SSME v družicovém stupni během startu a výstupu. Vodík dodává rychlostí 178000l/min. Je pouze jednorázový: po dosažení suborbitální dráhy je nádrž odhoznea a zaniká v atmosféře. Je to největší a největší ( pokud je naplněn ) ččást celého raketoplánu. Skládá se ze tří hlavních částí: vrchní nádrž kapalného kyslíku, nádrž, která obsahuje většinu elektrického zařízení a nakonecvodíkovou nádrž. ET je dlouhá 47 m a má průměr 8,4 m.
Začátkem mise STS - 6 byl představen nový lehčí ET. Přestože budoucí tanky se můžou nepatrně lišit, každý z nich bude vážit cca 30000 kg ( nenaplněn ). Ty před tím vážily o 5 tun více. Je to značný rozdíl, neboť každý kilogram redukovaný z ET je využit v nákladním prostoru družicového stupně. Snížení hmotnosti bylo způsobeno snížením počtu rámů ve vodíkové nádrži. Také příchytky k SRB byli vyměněny za lehčí a silnější titanium. Dokonce se dřív ET barvily na bílo, ale zjistilo se, že barva zabírá 600 kg na hmotnosti a tak nechali nádrži svou oranžovou barvu. Jinak nebyla nikdy změněna délka či průměr ET.
Et je připevněna na vrcholu družicového stupně jednou přeskou a na dolním konci dvoumi, přes které prochází kapalný vodík do SSME motorů. Prochází tudy i elektrická energie a signály, které hrají důležitou roli při odpojení ET od družicového stupně.

Hodnocení referátu Raketoplán - Externí nádrž

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  8. srpen 2008
  2 879×
  226 slov

Komentáře k referátu Raketoplán - Externí nádrž