Raketoplán - Historie raketoplánu

V záři 1969, dva měsíce po prvním přistání člověka na měsíci, skupina vědců byla povolána prezidentem Spojených států, aby vytvořily novou technologii, která se bude moci používat několikanásobně a bude nákladově levnější.
Na počátku roku 1970 začala NASA s pečlivým projektování,navrhováním designu a rozpočtem připravovaného raketoplánu. Tyto studie zahrnovali širokou škálu konceptů. Každý z těchto konceptů obsahoval vývojové rizika a celkovou ekonomiku.

Dne 5. Ledna 1972, prezident Nixon ve svém projevu oznámil, že NASA začne vyvíjet opakovaně použitelný raketoplán. NASA ve spolupráci s dodavateli pokračovali ve vývoji počas ledna a února 1972
a 15 března 1972 NASA oznámila, že raketoplán bude levnější a méně riskantní jako byli dosavadní rakety.

Dne 17 září 1976 byl dokončen první raketoplán Enterprise. Bylo na něm provedeno 13 testovacích letů. Byl budován jako testovací zařízení a nebyl vybaven pro vesmírný let. První lety byli bezpilotní a byli prováděny startem z obřího letadla Boeing 747, další již byli pilotovány.

Po mnohých testech v USA byl Enterprise převezen do Evropy na několik leteckých show. Nakonec byl umístněn ve Washingtonu a stal se majetkem Smithsonian Institutu

Druhý raketoplán Columbia byl první, který měl letět do vesmíru na svém prvním letu naplánovanému na 12. dubna 1981.
.

Hodnocení referátu Raketoplán - Historie raketoplánu

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  27. duben 2008
  3 215×
  197 slov

Komentáře k referátu Raketoplán - Historie raketoplánu