Trocha prášku rozpustí mraky

Americká firma Dyn-O-Mat vyvinula podle internetového serveru BBC prášek, který by bylo možné užívat k rozptýlení mraků. Nový výrobek by měl v budoucnu pomáhat především v oblastech s častým výskytem extrémních povětrnostních podmínek, například hurikánů.

Floridská společnost zatím pokusně z vojenského letadla rozprášila čtyři tuny látky na vznikající 1600 metrů dlouhý a 400 metrů hluboký bouřkový mrak. Když prášek pronikl oblohou, mrak na obrazovkách radaru zmizel, popisuje časopis New Scientist.
Prášek nasákne vodou a změní se v gel

Firma, která se zabývá výrobou směsí pohlcujících znečišťující látky jako oleje a kyseliny, prý použila speciální prášek schopný absorbovat velké množství vody. Tu látka přemění na neškodný gel, který se rozpouští ve slané vodě. To by mohlo zjednodušit ničení bouřkovývh mraků nad mořem.

Látka prý vysuší hurikán

Budoucí možné návrhy pro využití prášku zahrnují mimo jiné rozptylování mraků před sportovními zápasy, oslabování tropických bouří a zamezování vzniku hurikánů.

"Hurikánům dodává na síle především vlhkost. V případě silného hurikánu se však nebudeme snažit ho vysušit zcela, ale pouze omezíme jeho sílu a smrtící potenciál," říká mluvčí společnosti. O nový produkt už projevila zájem americká vláda.

Hodnocení referátu Trocha prášku rozpustí mraky

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  23. červenec 2007
  2 505×
  184 slov

Podobné studijní materiály

Komentáře k referátu Trocha prášku rozpustí mraky