Franz Schubert

(1797 - 1828)

Byl to rakouský skladatel, otec pocházel z Králického Sněžníku a matka ze Slezska. Měl obrovský hudební talent, ale dožil se jen 31 let. Jeho učitelem kompozice byl Antonio Salieri. Mladý Franz byl malé postavy, silně krátkozraký, přitloustlý a neobyčejně plachý. Měl řadu přátel mezi básníky a malíři. I když byly jeho skladby velice úspěšné, nedokázaly zmírnit jeho bídu. Zemřel po několika týdenním utrpení na prudké onemocnění tyfem.

Vytvořil 603 písně na verše německých autorů: Goetha, Schillera, Heineho, Klopstocka a osudově s ním spjatého W. Müllera.
15 smyčcových kvartetů - nejznámnější je tzv. Smrt a dívka
2 kvintety - v kvintetu A dur je uplatněna píseň Pstruh
5 smyčcových trií
klavírní skladby - nejznámnější: Impromptus, Moments, Musicaux
8 symfonií - IV. symf. C moll (Tragická), V. symf. B dur, VII. symf. h moll (Nedokončená), VIII. symf..C dur (Velká)
Tyto symfonie se počítají k nejkrásnějším symfonickým dílům předromantického věku. Ležela ladem, autorovi současníci je považovali za těžká a nesrozumitelná. Teprve Schumann a Mendelsohn objevili jejich velikost a „nebeskou krásu“.

S jeho geniálními písněmi to nebylo lepší. Za pět sešitů Spanilé mlynářky dostal autor zlatek jen na několik večeří, zatímco nakladatel z jejich výnosů postavil dům. Psal osm až devět písní za den, nikdy však neupadl do dobového průměru. Propagátorem jeho písní byl barytonista J. M. Vogel. Franz Schubert byl lyrik, ač také psal opery, text necítil dramaticky, neuměl si ani vybrat vhodné libreto ke zhudebnění. Jeho cykly písní jako Spanilá mlynářka, Zimní cesta, Labutí zpěv a Ossianovy písně patří do kategorie nesmrtelných děl, před nimiž se skláněl i Beethoven. Písně jako balada Král duchů, Martkétka v kolovrátku, Planá růžička na Goethovy básně nebo píseň Ave Maria se staly světovým pokladem. Schubertova tvorba se stala předstupněm hudebního romantismu. Poznal dokonale lidovou tvořivost všech národů, která se prolínala ve vídeňské prostředí.

Hodnocení referátu Franz Schubert

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  28. prosinec 2012
  9 103×
  293 slov

Komentáře k referátu Franz Schubert

matej
to je mega jenom dam CTRL C a mam referat