Judas Priest

1971-73: Birmingham, Británie - Kytarista K.K. Downing a baskytarista Ian Hill zakládají rockovou skupinu. Potřebují však zpěváka a jejich nabídku přijme Alan Atkins, který hraje v jisté skupině JUDAS PRIEST. Novou skupinu s Alem Atkinsem na postu zpěváka a Alanem Moorem na postu bubeníka pojmenují taktéž Judas Priest. Skupina hraje po klubech v okolí Birminghamu především v té době moderní 'bluesový rock'.

1974-76: Bratr přítelkyně (později manželky) Ian Hilla, Rob Halford (který v té době pracoval jako inženýr osvětlovacích systémů v divadle) přichází do skupiny, aby nahradil Alana Atkinse. Zároveň do skupiny přichází druhý kytarista Glenn Tipton, dlouholetý přítel Downinga, aby doplnil kytarovou sestavu (skupina se tak stává jednou z prvních skupin, které mají 2 hlavní kytaristy). Kariéra JUDAS PRIEST začíná u hudební společnosti Gull Records, u níž spolu s bubeníkem John Hinchem a producentem Roger Bainem vydává své první LP "Rocka Rolla". Skupina se zúčastní bouřlivé show na 1975's Reading Festival - odtud si odnáší inspiraci a nové nápady na jejich druhé LP "Sad Wings Of Destiny", stále pod společností Gull Records. Bylo to první úspěšnější album skupiny, umístilo se na některých britských žebříčcích, zvláště pak skladby "Victim Of Changes" a "The Ripper" které dodnes skupina hraje na svých konzertech. Toto album se stalo jakýmsi odrazovým můstkem k další tvorbě skupiny. Stalo se inspirací pro mnohé další skupiny a fanoušci si ho velice cení (zvláště vokálu Halforda v písních jako "Dreamer Deciever" aj.).

1977: JUDAS PRIEST uzavírá smlouvu s CBS Records International (Columbia) a vychází třetí řadové album "Sin After Sin. Producentem se stal Roger Glover - baskytarista Deep Purple, skupina si pozvala studiového bubeníka Simona Phillipse. Album zaznamenává úspěchy jak na území Británie, tak na U.S. žebříčcích. Fanoušci si zvláště cení skladeb "Sinner", "Starbreaker" a brilantní coververze Joan Baezové "Diamonds And Rust". Skupina se vydává na první U.S. turné, začíná v Texasu, o měsíc později navštěvuje 'New York's Palladium Theater' a vystupuje v 'Oakland Coliseum' s Led Zeppelin.

1978: Skupina nabírá novou energii a s plnou rychlostí pracuje na albu "Stained Class" (co-producent Dennis MacKay; bubeník je Les Binch). Album je nabito novými nápady a pokusy - vždyť právě v tomto období J.P. vtiskli heavy-metalu ono notoricky známé "koženo-řetězo-nejtové" a motorkové image! Mezi nejúspěšnější písně patří "Better By You Better Than Me", "Stained Class", "Exciter" a balada "Beyond The Realms Of Death". Následuje krátké, ale úspěšné britské a U.S. turné a JUDAS PRIEST se poprvé dostává také do Japonska, kde se dostalo také pozornosti televize.
Ještě toho roku vychází velké britské album "Killing Machine", v U.S.A. známé jako "Hell Bent For Leather", obsahující píseň "Take On The World" - vůbec první singl, který se dostal do British Top 10. Album zaznamenává velké úspěchy a dostává se na Billboard Top 100, čímž zdvojnásobuje prodej minulého alba. Americká verze navíc obsahuje píseň "The Green Manalishi" od Peter Greena, kterou evropští fanoušci měli možnost slyšet jen v živém podání na albu "Unleashed... ".

1979: Je vydáno první živé album "Unleashed In The East" (producent Tom Allom), které zaznamenává 5-ti denní turné po Japonsku. Jiné 10-ti týdenní turné po Státech (ve kterém byli měsíc jako předskokani Kiss a zbylých 6 týdnů ve své vlastní show), dovoluje americe vidět dnes legendární show PRIESTů - show, kde zpěvák ve skladbě "Hell Bent For Leather" (která vlastně pojednává o onom motorkovém image) přijíždí na pódium na půltunovém Harley-Davidson 'Lowrider' motocyklu, jež se stal jedním z poznávacích znaků zkupiny. Živé album sklidilo obrovský úspěch, zlomilo žebříček U.S. Top 50 a zdvojnásobilo úspěch alba "Killing Machine". Finální konzert turné byl vysílán televizí z 'New York Palladinum'.

1980: Do skupiny přichází bubeník Dave Holland. Úspěch dalšího alba, "British Steel", je ještě posílen 30-ti denním turné ve 30-ti městech Británie, které je již tři měsíce dopředu vyprodáno. BBC je doslova nuceno hrát píseň "Living After Midnight" a zařazuje tento první singl na hitparádu British Top Ten. BBC Television zároveň vydává průkopnický videoklip k písni "Breaking The Law", první projekt skupiny s producentem Julian Templem. JUDAS PRIEST se také objevuje v BBC Television v pořadu Top Of The Pops, kde hrají píseň "United". Album je nabito bezvadnými písněmi jako "Metal Gods", "Grinder", "Rapid Fire", "The Rage" a další. Britské turné následuje 3-týdenní evropské turné a následující U.S. turné posílá album do U.S. Top 40 - opět překonává svého předchůdce. Časopis Rolling Stone o tom napsal, že JUDAS PRIEST "...určuje heavymetalový styl hudby na počátku osmdesátých let. .."

1981: Kariéra skupiny pokračuje vydáním sedmého studiového alba "Point Of Entry" a následujícím rozsáhlým britským a U.S. turné. Jejich videoklipy k písním "Heading Out To The Highway", "Don't Go" a "Hot Rockin'" pomáhají PRIESTům, aby byli jedni z prvních skupin, které budou mít interview na MTV.

1982-83: Judas Priest jsou na počátku 80. let abolutní konzertní atrakcí. Album "Screaming For Vengeance" je oceněno za nejrychlejší prodej a nejrozsáhlejší U.S.A. turné. Videoklip ke skladbě "You've Got Another Thing Comin'" přináší skupině dosud nejvyšší pozici na U.S. hitparádě a vůbec první konzert PRIEST v New Yorkském Madison Square Garden. Mezi nejůspěšnější písně tohoto alba patří "Electric Eye" a již zmiňovaný hit "You've Got Another Thing Comin'". Na konci turné je album oceněno zlatou deskou. Během '83. roku se JUDAS PRIEST vypravují na velké světové turné. Jejich živé show je chváleno jako jedno z nejlepších, mnoho vizuálních efektů, obsahujících asi 450 světelných a různých hydraulických zařízení. Konzert v Atlanta's Omni je kompletně nafilmován a následně má premiéru na MTV. "Screaming For Vengeance" je v dubnu roku '83 platinováno.

1984: LP "Defenders Of The Faith" je vydáno. Jak už sám název vypovídá, skupina zde pokračuje ve své dlouhotrvající roli 'obránců heavy metalu'. Pro PRIEST to ale neznamená pouze 'bránit' původní hudební styl, ale také jej rozvíjet, protože když se něco dlouho nemění, tak zastará. Jak "Hellion", ptačí kreatura na obalu alba "Screaming For Vengeance", tak "Metallion" z obalu alba "Defenders Of The Faith" se stává symbolem velikosti a úspěchu skupiny. Album opět sklízí obrovský úspěch a je i dnes mnohými považováno za nejlepší počin skupiny. Mezi největší hity na tomto LP patří divoká skladba "Freewheel Burning", dnes již 'klasická' skladba "Sentinel", monstrózní "Love Bites" a nakonec velkolepá coververze od B. Hilligana "Some Heads Are Gonna Roll".

1986: Po krátké přestávce vzhledem k turné k předchozímu albu, skupina vydává další monstrózní album, příznačně nazvané "Turbo". Album "...ukazuje rozmanitost heavy metalu.". Nová vskutku monstrózní show a nový image skupiny trochu snižuje popularitu u jijich loajálních fanoušků. Jsou natočeny videoklipy k písním "Turbo Lover" a "Locked In", oba jsou pojaty v 'silničním' stylu. Přestože je toto album často odsuzováno, čas teprve nyní ukazuje, jak bylo převratné.

1987: JUDAS PRIEST vydávají album a video výstižně nazvané "PRIEST....LIVE!" - dvoj-LP a dvouhodinovou vidokazetu se záznamem z konzertu skupiny v Dallasu, Texas. Konzert obsahuje písně z předchozích pěti alb a hity z těchto alb jako např. "Living After Midnight", "Breaking The Law", "Hell Bent For Leather", "Sentinel" a nové písně "Turbo Lover", "Locked In" a jiné.

1988: J.P. uvádějí album "Ram It Down", které vrací skupinu zpět do vod heavy metalu. U.S. turné a videoklipy k písním pomáhají demonstrovat, že PRIEST budou vždycky PRIEST a PRIEST bude vždycky METAL!

1989: Bubeník Dave Holland, který ve skupině působil téměř deset let, odchází. Nahrazuje ho energický mladý američan Scott Travis, přicházející ze skupiny Racer X. Začíná natáčení nového alba.

1990-1991: "Painkiller", nové album s novým bubeníkem a novým producentem (Chris Tsangarides) je monstrózním dílem a relikvií pro všechny fanoušky metalu na celém světě. Ohromně nabito energií, tvrdými, těžkými kytarovými riffy a děsivým Halfordovým křikem dělá dohromady toto album nejtvrdším a nejenergičtějším albem PRIEST. Je recenzováno jako album, které doslova "definitivně charakterizuje heavy metal". San Antoniijské noviny o tom napsali: "..JUDAS PRIEST dovedli heavy metal k naprosté dokonalosti.". Skupina se vydává na více jak rok a půl dlouhé turné po celém světě.

1992: Původní zpěvák a frontman Rob Halford odchází ze skupiny a vydává se na sólovou kariéru. Skupina hledá nějakou náhradu, ale není nikdo, kdo by se podobal Halfordovi hlasem a už vůbec ne aby ho mohl nahradit. K.K. Downing a Glenn Tipton společně vybírají písně u pruběhu celé kariéry skupiny a sestavují 2CD výběr hitů "Metal Works '73 - '93" stejně jako stejnojmennou videokazetu. Album je navrženo, aby ukazovalo mnohostrannost a unikátnost této heavy metalové legendy.

1995: Skalní JUDAS PRIEST fan a zpěvák v americké cover-PRIEST skupině (která hrála výhradně a pouze J.P. písničky) - Tim Owens se stává novým zpěvákem skupiny. K.K. Downing popisuje událost takto: "Scott (pozn. bubeník) přišel s nějakou videokazetou, prý že by jsme to měli vidět. Když to pustil, všichni jsme byli překvapeni, jak věrně a přesně dokáže naše písničky zaspívat. Jednomyslně jsme se shodli, že je náš člověk. Kontaktovali jsme ho a on okamžitě přijel do Británie. A tak jsme začali spolupracovat...". Poté, co Tim na konkurzu zazpíval úryvek z písně "Victim Of Changes", měl vyhráno. Členové skupiny mu začali říkat Ripper a tak si Owens nechal změnit jméno na "Tim Ripper Owens". Skupina začíná pracovat na novém albu.

1997: Skupina uzavírá smlouvu s CMC Records. Po dlouhé odmlce a s velkým očekáváním vychází nové album s novým zpěvákem - "Jugulator". Album je opravdu brutálním a energickým důkazem toho, že "PRIEST are back!!!". Těžké, metalové riffy, monstrózní bubny, řev nového zpěváka a hlavně obrovské množství energie, kterou je toto album doslova nacpáno.

1998: PRIEST nepřetržitě konzertuje snad ve všech koutech světa. Ke konci roku je vydáno již třetí živé album "'98 Live Meltdown", které zachycuje světové turné na dvou CD. Obsahuje hity jako "Living After Midnight", "Hell Bent For Leather", "Painkiller", "The Ripper", "Metal Gods", "The Sentinel", "Victim Of Changes" a jiné.

1999-2000: V březnu '99 je zrušena smlouva s CMC Records. Skupina hledá novou hudbní společnost. Taktéž je připravováno další album, na kterém už by se měl podílet i Ripper Owens. V roce 2000 se PRIEST střídavě nacházejí ve studiu, kde nahrávají nové album. Je uzavřena smlouva s Atlantic Records, SPV a JVC. Neustále kolují zprávy o tom, že se do skupiny vrací zpěvák Rob Halford, což skupina vytrvale popírá. Termín vydání nového alba je však stále posouván. Koncem srpna se Ripper Owens setkává ve svém rodném Ohiu s Robem Halfordem, který je na světovém turné k jeho novému albu "Ressurection", symbolizujícím jeho návrat k heavy-metalu.

2001: Po nekonečném čekání je vydáno nové album, Demolition, které skupinu vrací zpět mezi "obránce víry". Skupina se okamžitě vydává na celosvětové turné, které je bohužel dočasně přerušeno zářijovými útoky na Spojené státy..

2002: Priest se zatím nacházejí na celosvětovém turné...

Hodnocení referátu Judas Priest

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  28. prosinec 2012
  4 168×
  1761 slov

Podobné studijní materiály

Komentáře k referátu Judas Priest