Lucie (hudební skupina)

Skupinu založil Michal Penk, baskytarista Petr Chovanec a Robert Kodym roku 1986. Michal Dvořák v samých počátcích LUCIE jen hostoval, když se však po Penkově odchodu schylovalo k soumraku skupiny, byl to on, kdo povzbuzoval upadající elán a kdo přizval Davida Kollera, který se chopil bubenických paliček i otěží, formaci početně zredukoval na čtveřici a dovedl ji k prvnímu koncertu v pražském klubu Junior na Chmelnici, jejž důvěrně znal, neboť tam bývala častým hostem jeho dávná formace Jasná páka.
Dvojice ORM zásobila skupinu prvním hitem Pár fíglů, z něhož byl i první supraphonský singl (1988). Přišli i další, avšak k natočení alba neprojevil Supraphon dostatek odvahy ani čichu na talenty. LUCIE se upsala Tommü Records z Nového Jičína v roce 1990 a vydala albový debut (LUCIE). Vedle nových skladeb obsahoval i jejich předchozí singlové nahrávky. Na světě byl jeden z nejoriginálnějších debutů v historii našem moderním POPu (pop-music). Byl pozitivně přijatý jak kritikou, tak posluchači. Záhy dostal ZLATOU DESKU (za sto tisíc prodaných kusů).
Vzdor přátelským vztahům kapela nebyla spokojena se zněním smlouvy s Tommü Records, a proto se na další dva počiny spojila s Gang Records. Výsledkem bylo roku 1991 album In The Sky a o rok později živé dvojalbum Lucie Live I., II., natočené na koncertě v pražské Lucerně v dubnu 1992. Po jeho vydání kapela oznámila, že si na blíže neurčený čas dá pohov od veškerých aktivit.
Petr Chovanec si situaci vyložil, jako konec kapely, a odešel z ní. Skupina se po dvou letech znovu sešla ve studiu, ale s novým basistou. Slovákem Markem Minárikem a pod produkčním vedením Ivana Krále vydala desku. Černý kočky, mokrý žáby, který byly kritikou hodnoceny, jako nejvydařenější deska LUCIE. A sklidili tento rok čtyři Gramy. Dva roky poté vyšlo i – patrně nejméně zdařené – album Pohyby. Obě desky vyšly u B’and’M Music, což je nepřímý následovník Tommü Records.
Rok 1998 znamenal další triumf LUCIE. Opět se v hodnocení většiny kritiků o jednu kvalitní příčku výš albem Větší než malé množství lásky. Nezbytnou – byť asi nevítanou – reklamu jí udělala bezmála kriminální aféra, v jejímž důsledku Marka Minárika nahradil na posto baskytaristy navrátivší se Petr Chovanec – zřejmě vítanou – zákaz videoklipu Medvídek zprvu na Nově, poté i na jiných televizních kanálech.
Prozatím nejnovější album vyšlo v roce 2000 a jmenuje se slunečnice.

Hodnocení referátu Lucie (hudební skupina)

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  28. prosinec 2012
  5 495×
  380 slov

Komentáře k referátu Lucie (hudební skupina)