Lucie (skupina)

Je to asi nejznámější hudební skupina v Československu.
Od pozvolných začátků koncem osmdesátých let, završených stříbrnou Bratislavskou lyrou za píseň Mít tě sám, se kapela Lucie stala senzací roku 1990, kdy vyšlo její debutové album LUCIE (130.000).

Fenomenální úspěch se podařilo zopakovat o rok později s 2. deskou In The Sky, (140.000), (5 Gramy).

V roce 1992 se kapela rozpadla. Po roční odmlce vyplněné sólovými projekty všech členů kapely. Lucie se opět sešla v létě roku 1993.

Lucie zažila veleúspěšný comeback s novou deskou Černý kočky mokrý žáby, a následným turné, korunovaným vystoupením v roli předkapely legendárních Rolling Stones. O vydařenosti návratu snad nejlépe svědčí 5 Gramy a skladba Amerika vyhlášená nejhranější písní roku 1994; o rok později to byla píseň Sen ze stejného alba.

Čtvrté řadové album skupiny LUCIE Pohyby se na trhu objevilo v listopadu 1996; po třech dnech prodeje získalo zlatou desku (25.000).Turné k nejnovějšímu albu tentokrát nevedlo po řadě českých a slovenských měst jako v minulosti, ale soustředilo se na pouhých 6 vystoupení ve větších městech. Lucie zde jako první tuzemská kapela použila obří zvukovou aparaturu a pyrotechniku se specielními jevištními efekty.

V dubnu 1998 oslavila LUCIE 10 let své existence. Součástí oslav se stalo vydání retrospektivní videokazety Obrazohled, reedice koncertního dvojalba Lucie Live a megaturné po České republice; na devíti vystoupeních vidělo kapelu 85.000 diváků.
V témže roce začala kapela připravovat nové album, které vyšlo na podzim roku 1998. Dostalo název Větší než malé množství lásky; tradičně již v okamžiku vydání přebírala kapela zlatou desku, zanedlouho i platinovou (150.000). Nemalou měrou k tomu pomohla i obliba skladby Medvídek a problémy její videopodoby při uvádění v České televizi i na TV Nova; podobné problémy ostatně provázely i píseň Panic. Každopádně dodnes patří Medvídek k nejslavnějším skladbám 90. let. Výsledek se projevil na předávání České výroční hudební ceny za rok 1998: Lucie získala celkem pět cen!

V květnu 1999 skupina absolvovala netrpělivě očekávané koncertní turné, které zahrnovalo osm vystoupení v České republice a jeden na Slovensku (100 000). Vše nejlepší (89-99) se prodalo 130.000 nosičů.

Nejnovější album je Slunečnice, která byla připravena na vánoční trhy.
Sestava: David Koller – zpěv,bicí
Robert Kodym – zpěv, sólová kytara
Michal Dvořák - klávesové nástroje
PBCh - basová kytara
Lenka Dusilová – vokál (ale minulí rok se vydala na sólovou dráhu)

Hodnocení referátu Lucie (skupina)

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  28. prosinec 2012
  7 535×
  384 slov

Komentáře k referátu Lucie (skupina)