Ricky Martin

Ricky se narodil večer 24.12.1971 na předměstí San Juan v Portoriku. Jeho celé jméno je Enrique José Martin Morales. Na svoje dětství vzpomíná jako na dost normální. O jeho výchovu se jeho rodiče střídali, protože když mu byly 2 roky, otec Enrique Martin se s Rickyho maminkou Nereidou Morales rozvedl.Přesto, že nikdo z rodiny slavný nebyl (matka pracovala jako sekretářka, otec byl psycholog), oba rodiče jeho sny podporovali. Kiki, jak mu říkali, už od 6 let věděl, že chce být umělcem. Pózování před lidmi miloval. Hrál v dětském divadle, zpíval v dětském sboru a ve volném čase chodil s kamarády po sousedstvích a hráli představení, které si sami psali.
Jeho kariéra začala roku 1984,kdy dvanáctiletý Ricky na třetí pokus porazil více než 500 svých konkurentů v konkurzu na náhradu bývalého člena Rickyho Melendeze v Portoriku populární skupině Menudo. Právě odtud pochází přezdívka Ricky.
Říct pár slov o Menudu
Chlapecká teenejdžrovská skupina. Na konci 70. let ho v Portoriku založil Edgar Diaz. Členové museli skupinu opustit, když už byli moc starý. Menudo= v portorikánském slangu „malá změna“.
Když Ricky začal vystupovat s Menudem, splnil se mu jeho sen. Nevadilo mu, že se s rodiči vidí stále méně, chtěl zpívat a byl pro to schopen obětovat i kontakty s rodinou. To způsobilo opravdový rozkol mezi jeho rodiči, kteří se přeli o každou chvilku s ním strávenou. Vše vyvrcholilo, když otec požádal Rickyho, aby si mezi rodiči vybral. Ze vzdoru, že ho otec postavil před toto rozhodnutí, si vybral matku a se svým otcem nemluvili skoro 10 let. V Menudu ale Rickymu chyběla individualita. Se svým dlouholetým kamarádem Robim Rosou zkoušeli psát vlastní písně, ale Diaz jim je nedovolil použít. Přesto si však Menudo úspěšně razilo cestu na vrchol amerických hitparád. 10.7.1989,přesně 5 let od nástupu do Menuda Ricky skupinu opustil a stála před ním otázka, co dál.
Na rok se odstěhoval do New Yorku a dopřál si oddechový čas. Nebyl si teď jistý, jestli opravdu chce být zpěvákem. Dlouho ho ale nebavilo jen tak bloumat bez cíle, a tak se v září 1990 odstěhoval do Mexika. Tam dostal hlavní roli v muzikálu Mamá ama al rock (máma miluje rock), hrál i v dalších představeních. Tady potkal svého dnešního manažera Angelo Medina, který mu v roce 1991 pomohl vydat 1. sólové album, bezpečně pojmenované Ricky Martin. V hitparádách se drželo velmi dobře a obsahovalo 4 velké hity: Fuego contra fuego, El amor de mi vida, Vuelo a Todo es vida. Dva roky na to vyšlo Rickyho 2. album Me amarás (budeš mě milovat). Nebylo tak úspěšné jako první, ale přece jen vyprodukovalo 2 hitovky: Entre al almor y los halagos a Qué día es hoy?
V roce 1993 zažil Ricky nečekaný pád. Musel zrušit turné kvůli nezájmu o lístky.Pak natáčel klip k singlu Dime que me quieres a ztratil kontrolu nad Harleyem Daviconem,který řídil, motocykl naboural do zábradlí a začal hořet. Ricky naštěstí vyvázl s lehkými zraněními, ale musel si pár týdnů odpočinout. Smůla ale neskončila. Nejdříve havaroval autem, pak se zřítilo letadlo, ze kterého Ricky vystoupil necelou čtvrthodinu před neštěstím a nakonec ho málem ušlapali rozvášnění fanoušci.
Kariéra Rickyho pokračovala v televizních seriálech, zahrál si například v General Hospital. Pak nastal zlom v Rickyho kariéře. Dostal se na Brodway a přijal roli Mária v muzikálu Les Misérables (Bídníci). Mezitím vydal v roce 1995 3. album A medio vivir, ze kterého excelovala hlavně píseň María. Po krátké přestávce se Ricky vydal na turné do Evropy a dobyl i starý kontinent. Další album přišlo v roce 1998 a jmenovalo se Vuelve. Rickyho anglický debut přišel o dva roky později a stejně jako své 1. album ho pojmenoval Ricky Martin. S touto deskou přišla i velká změna – Ricky se objevil na scéně s krátkými vlasy. Tvrdí, že se tím chtěl zbavit rockové image. Jeho hudba se s každým albem trochu změnila a on se měnil s ní.
Na vyhlášení Grammy předvedl své vystoupení, publikum bylo uneseno, a potlesk Madoně byl jen slabým odvárkem vedle toho, co se ozvalo po Rickyho strhujícím výstupu. Dokonce získal ocenění za nejlepší latinskoamerické vystoupení.Jedním z nejslavnějších singlů se stal La copa de la vida, když ho Ricky zazpíval na závěrečném ceremoniálu Mistrovství světa ve fotbalu v Paříži v červnu 1998. Diváky překvapil především tím, že píseň hravě zvládl ve španělštině, francouzštině i angličtině.
Během své sólové kariéry prodal přes 15 milionů desek, naplnil stadiony od Buenos Aires přes Beijink po New Delhi. Jeho jméno je dnes celosvětově známým pojmem. Za svůj hit Cup of Life získal také cenu Grammy v kategorii nejlepší latinskoamerická nahrávka. Jeho nejnovější, v pořadí 5. deska s názvem Ricky Martin je stejně jako všechny před tím směsicí popu s vlivy latinskoamerické hudby. Ricky žije Livin la vida Loca – žití bláznivého života a dobývá hudební svět.

Hodnocení referátu Ricky Martin

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  28. prosinec 2012
  3 108×
  799 slov

Komentáře k referátu Ricky Martin