Wolfgang Amadeus Mozart

Narodil se 27.ledna 1756 v Salcburku a zemřel 5.prosince 1791 ve Vídni. Pohřeb však nebyl tak honosný jak by se očekávalo. Údajně byl pohřben na hřbitově sv. Marka v hromadném hrobě mezi tuláky, chuďasi a ztroskotanci. Nikdo však určitě neví, jestli je to pravda. Když však přišla zpráva o jeho smrti do Prahy. Vyzváněly tu zvony celou 1/2 hodiny. Jeho přátelé uspořádali tryznu v chrámu sv. Mikuláše, kam přišlo přes 3000 lidí.

Už od dětství byl Mozart obklopen hudbou. Jeho otec byl vynikajícím hudebníkem.

W.A. Mozart koncertoval už od svých 6 let se svou 5 let starší sestrou Nannerl v mnoha světových městech a královských dvorech (např. Rakousko, Francie, Švýcarsko, Itálie...). V 11 letech složil svou první operu, ve 13 letech byl jmenován koncertním mistrem salcburckého arcibiskupského dvora.

Postupem času už nebyl Mozart ve Vídni tolik oblíben jako předtím, proto odjel do Prahy. Zjistil totiž, že v Praze stále provolávají slávu jeho skladbám i mimo divadlo. Jeho hudba zněla i ve všech bohatých rodinách. Proto tenkrát řekl:" Moji Pražané mi rozumějí."

V Praze se také konala jeho akademie v Nosticově divadle. Zájem o tuto akademii byl značný i mimo Prahu. Mozart se totiž například dozvěděl, že jakýsi učitelský pomocník šel kvůli této akademii šel pěšky až z Rožmitálu.( Jan Jakub Ryba -to byl tehdy ten pomocník, na tuto cestu nikdy nezapomněl a v roce 1796 napsal o tom slavnou vánoční mši "Hej mistře vstaň bystře.."). Plno dnů také Mozart trávil u Dušků na Bertramce. Zde také napsal slavného"Dona Giovanniho".

V roce 1791, kdy měl být v Praze korunován českým králem Leopold II. , napsal k tomuto aktu operu TITUS. Nebyl však na tuto akci pozván, proto musel být propašován svými přáteli.

Mozart za svůj život napsal 650 děl. Kdyby se hrály jedna za druhou, zněly by nepřetržitě 9 dní a nocí, což je 220 hodin.

 

 

Hodnocení referátu Wolfgang Amadeus Mozart

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  28. prosinec 2012
  3 816×
  311 slov

Komentáře k referátu Wolfgang Amadeus Mozart

terezička123 micanek10(zavináč)seznam.cz
dostala jsem jedničku !!! paní učitelka říkala že to je nej. práce!!!