Jakým způsobem tisknou tiskárny

Po tisknutí v určitém programu Tisk nebo CTRL + P začne program který je instalován k tiskárně přepisovat vše to co se má vytisknout do formy , aby tiskárna věděla kdy má co dělat.

Jehličkové tiskárny - v poslední době se skládají 9 nebo 24 jehliček. Po přijetí zprávy do tiskárny systém v tiskárně nastaví jehličky do té kde budou tisknout. A začnou přes černou pasku jehličky otiskovat svůj hrot na papír a tak vlastně vznikají písmena, slova, věty, čísla.

Údržba jehličkových tiskáren - Z hlediska ceny je jehličková tiskárna nejlevnější na údržbu. Protože se zde používá jen barvící páska, která se vyměňuje a cena jedné pásky se pohybuje od 180 -320 Kč.Některé firmy tyto pásky renovují a napouští znovu barvou takže to vyjde ještě levněji.

Inkoustové tiskárny - používají k tisku inkoust.Ten je vystřikován na papír tryskami ze dvou nebo více kazet (kartridží).Barvy kartridže jsou jedné černá a druhé - barevné: azurová, purpurová a žlutá. Pro výstřiky barvy z kartridže se používají různé technologie.
Nejznámější je: a) mechanický výstřik - a to pomocí piezoelektrického článku. Ten změnou napětí mění svůj tvar a vypudí inkoust.
b)tepelná technologie - U každé trysky je tepelný článek, který se rychle zahřeje a přivede do varu kapku inkoustu. Vznikne tak bublina inkoustových par, která vypudí okolní inkoust z trysky a vystřelí ho na papír. Tisková hlava s tryskami se pak přesune na další pozici. Z jednotlivých kapek se skládá výsledný obraz.

Údržba inkoustových tiskáren - U inkoustových tiskáren se mění (kartridže) s inkoustem černá barva stojí okolo 1 200 Kč a barevná zhruba 1 800 Kč. Cena jednoho výtisku černobíle stojí asi 2,5 - 5 Kč a barevně od 12 - 25 Kč. Celostránkových tisků A4 se barevně vytiskne asi 20.

Laserové tiskárny a LED tiskárny - Laserové tiskárny používají k tisku toner, laser a válec citlivý na světlo, který je kladně nabit. Laserový paprsek je vychylován pomocí rotujícího zrcadla nebo hranolu a působí na různá místa válce - místa osvětlená laserem ztratí kladný náboj. Válec se potom posype kladně nabitým tonerem. Obraz vytvořený tonerem na válci se otáčením na záporně nabitý papír. Na papíře je v tuto dobu nanesen jemný uhlíkový prášek, který se nechá zapéct při teplotě 120 - 250 0C. Válec je pak očištěn od zbytku a rovnoměrně osvětlen a celý proces se opakuje.

Údržba laserových a Led tiskáren - U laserových tiskáren se mění kartridž s tonerem které jsou velkoobjemové a vydrží na vytisknutí 10 000 nebo 20 000 stran. Cena jedné vytištěné stránky stojí 0,50 - 1,20 Kč.

Hodnocení referátu Jakým způsobem tisknou tiskárny

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  21. září 2007
  6 133×
  409 slov

Komentáře k referátu Jakým způsobem tisknou tiskárny