Tiskárny

Tiskárna je zařízení, které dostává data z počítače a tiskne je na papír. Existuje několik typů tiskáren:

Jehličkové tiskárny:
Patří k nejdéle sloužícím typům. Funguje podobně jako psací stroj. Celé znaky jsou sestavovány z jednotlivých bodů. Princip práce je jednoduchý. Papír je přetáčen přes válec, podél tiskového válce se pohybuje tisková hlava s jehličkami. Jde o zařízení mechanické a poměrně hlučné, nicméně technologie je už byla léty vyzkoušena, a tak je provoz poměrně spolehlivý a levný. Vydrží vytisknout až několik desítek milionů znaků. Běžné rozlišení je 360 x 360 dpi.
Jehličkové tiskárny mají výhodu v tom, že umožňují tisk na jakýkoli papír, nejsou náchylné na hrubší zacházení a je jedinou tiskárnou, která umožňuje tisk několika kopií najednou. Nevýhodou je nevyváženost barvy u ČB tisku - barvící páska obíhá v nekonečné smyčce a po několika průchodech před tiskovou hlavou se vypíše a je nutné ji vyměnit.

Inkoustové tiskárny:
Tato technologie učinila velký skok kupředu. Tyto tiskárny se dostaly až k takové kvalitě tisku, že je možné pomocí nich barevné obrázky srovnatelné s fotografií. Papír a tisková hlava jsou vedeny jako u tiskáren jehličkových. V hlavě se místo jehliček nacházejí miniaturní trysky, schopné vystřelit kapičku inkoustu proti papíru.
Inkoustové tiskárny mají dobré výsledky, pokud je použit správný papír. Lze tisknout i tak, aby se inkoust na paíře nerozpíjel. Tiskárny se vyznačují tichým provozem, rychlost je srovnatelná s jehličkovými. Existují i v barevných provedeních, a tak je možný tisk obrázků, ve kterých barva hraje hlavní roli. Kvalita tisku je konstantní až do doby, kdy dojde inkoust. Náplň (náplně) je třeba vyměnit.

Laserové tiskárny:
Při tisku se data přenášejí do tiskárny a v tiskárně se sestaví celá jedna stránka najednou. Proces sestavování stránky probíhá v paměti tiskárny. Když je stránka zkompletována, vytiskne se. Z toho důvodu musí být vybavena pamětí. Jehličkovým a inkoustovým stačí "mít po ruce" data pro jeden celý řádek. Proto po dobu tisku probíhá neustálá komunikace mezi počítačem a tiskárnou. Rozlišení dosahované laserovými tiskárnami je od 300 x 300 dpi do 600 x 600 dpi i více. Kvalita tisku je na špičkové úrovni. Proto se hodí tam, kde hodně záleží na výsledku. Rychlost se pohybuje kolem šesti stránek za minutu i více. Existují i barevné verze - zatím jsou dost drahé.

LED tiskárny:
Platí pro ně to, co pro tiskárny laserové. Technologie LED a laserových tiskáren je podobná i jejich použití je shodné.

Voskové tiskárny:
Jsou podobné inkoustovým tiskárnám. Na papír však prskají roztavený barevný vosk. Hodí se k potiskování fólií i lesklých materiálů. Mají velmi kvalitní barevný tisk.

Tepelné tiskárny:
Fungují podobně jako tiskárny jehličkové. Místo jehliček mají tepelné prvky. Tisknou na speciální teplocitlivý papír. Jsou absolutně tiché.

Hodnocení referátu Tiskárny

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  15. prosinec 2007
  9 754×
  436 slov

Komentáře k referátu Tiskárny

kačka
to je užasnej referát