Tiskárny

Tiskárna je zařízení, které dostává data z počítače a tiskne je na papír. Existuje několik typů tiskáren:

Jehličkové tiskárny:
Patří k nejdéle sloužícím typům. Funguje podobně jako psací stroj. Celé znaky jsou sestavovány z jednotlivých bodů. Princip práce je jednoduchý. Papír je přetáčen přes válec, podél tiskového válce se pohybuje tisková hlava s jehličkami. Jde o zařízení mechanické a poměrně hlučné, nicméně technologie je už byla léty vyzkoušena, a tak je provoz poměrně spolehlivý a levný. Vydrží vytisknout až několik desítek milionů znaků. Běžné rozlišení je 360 x 360 dpi.
Jehličkové tiskárny mají výhodu v tom, že umožňují tisk na jakýkoli papír, nejsou náchylné na hrubší zacházení a je jedinou tiskárnou, která umožňuje tisk několika kopií najednou. Nevýhodou je nevyváženost barvy u ČB tisku - barvící páska obíhá v nekonečné smyčce a po několika průchodech před tiskovou hlavou se vypíše a je nutné ji vyměnit.

Inkoustové tiskárny:
Tato technologie učinila velký skok kupředu. Tyto tiskárny se dostaly až k takové kvalitě tisku, že je možné pomocí nich barevné obrázky srovnatelné s fotografií. Papír a tisková hlava jsou vedeny jako u tiskáren jehličkových. V hlavě se místo jehliček nacházejí miniaturní trysky, schopné vystřelit kapičku inkoustu proti papíru.
Inkoustové tiskárny mají dobré výsledky, pokud je použit správný papír. Lze tisknout i tak, aby se inkoust na paíře nerozpíjel. Tiskárny se vyznačují tichým provozem, rychlost je srovnatelná s jehličkovými. Existují i v barevných provedeních, a tak je možný tisk obrázků, ve kterých barva hraje hlavní roli. Kvalita tisku je konstantní až do doby, kdy dojde inkoust. Náplň (náplně) je třeba vyměnit.

Laserové tiskárny:
Při tisku se data přenášejí do tiskárny a v tiskárně se sestaví celá jedna stránka najednou. Proces sestavování stránky probíhá v paměti tiskárny. Když je stránka zkompletována, vytiskne se. Z toho důvodu musí být vybavena pamětí. Jehličkovým a inkoustovým stačí "mít po ruce" data pro jeden celý řádek. Proto po dobu tisku probíhá neustálá komunikace mezi počítačem a tiskárnou. Rozlišení dosahované laserovými tiskárnami je od 300 x 300 dpi do 600 x 600 dpi i více. Kvalita tisku je na špičkové úrovni. Proto se hodí tam, kde hodně záleží na výsledku. Rychlost se pohybuje kolem šesti stránek za minutu i více. Existují i barevné verze - zatím jsou dost drahé.

LED tiskárny:
Platí pro ně to, co pro tiskárny laserové. Technologie LED a laserových tiskáren je podobná i jejich použití je shodné.

Voskové tiskárny:
Jsou podobné inkoustovým tiskárnám. Na papír však prskají roztavený barevný vosk. Hodí se k potiskování fólií i lesklých materiálů. Mají velmi kvalitní barevný tisk.

Tepelné tiskárny:
Fungují podobně jako tiskárny jehličkové. Místo jehliček mají tepelné prvky. Tisknou na speciální teplocitlivý papír. Jsou absolutně tiché.

Hodnocení referátu Tiskárny

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  15. prosinec 2007
  10 685×
  436 slov

Komentáře k referátu Tiskárny

kačka
to je užasnej referát