Vypalovačky - zápis dat

Jak vlastně probíhá zápis dat?
Klasický lisovaný disk, který si koupíte v obchodě, se skládá z ochranné vrstvy (zlaté nebo častěji stříbrné) a substrátu. Disk, do něhož lze jednou zapisovat (CD-R), má navíc mezi reflexní vrstvou a substrátem záznamovou vrstvu z fotosenzitivního barviva. Aby laser zapisoval opravdu na správná místa, je v substrátu vytvořena vodící drážka. Jedná se o spirálu, která jde od vnějšího okraje disku po kraj vnitřní.
Zápis dat se uskuteční tak, že laser jede po drážce a zahřívá barvivo, které v místě působení laseru mění své fyzikální vlastnosti a vytváří miniaturní důlky podobné pitům na lisovaném CD.
Disky s vícenásobným zápisem (CD-RW) jsou kovově šedé a mají místo záznamové vrstvy barviva krystalickou hmotu, která je směsí stříbra, india antimonu a telluru. Záznam tu spočívá ve změně struktury materiálu z krystalické do amorfní formy. Zahřeje-li se hmota laserem na určitou teplotu a poté ochladí, získává krystalickou strukturu. Je-li však zahřáta na teplotu vyšší, vrací se do svého původního amorfního (tedy nestrukturovaného) stavu. Krystalické oblasti umožňují odrážet laserový paprsek, nekrystalické ho však pohlcují.

Teď už ale k vypalovačkám
Budete-li si pořizovat vypalovačku, ať už externí nebo zabudovanou do počítače, zvolte zařízení standardní, tedy se 40rychlostním čtením CD, 24rychlostním zápisem a 10rychlostním přepisem (ReWritable High Speed).Základní rychlost (1x) je totožná s rychlostí otáčení disku při přehrávání zvukového cédéčka. Některé z mechanik (tzv. Combi) umožňují i čtení disků DVD. Celé CD na nich vypálíte, pochopitelně, máte-li dostatečně dimenzovaný počítač, za 4 minuty. Pokud je váš počítač poněkud dýchavičnější, jsou tu naštěstí technologie JustLink, BURN Proof, SafeBurn a další, které dovolí pokračovat ve vypalování i tehdy, když se z nějakého důvodu tok dat mezi zdrojem a CD-RW mechanikou přeruší. Dřív bylo takové CD beznadějně zničeno. Pro vypalování dat poslouží většinou programy dodávané přímo k vypalovačkám, pro vypalování hudby, fotografií či videa je lépe použít některé z renomovaných programů, jako jsou například Ahead Nero Burning ROM 5.5,
NTI CD-Maker Professional Edition či Roxio Easy CD Creator 5 Platinum.

Hodnocení referátu Vypalovačky - zápis dat

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  22. srpen 2007
  3 409×
  334 slov

Komentáře k referátu Vypalovačky - zápis dat