Záznamová media

Záznamová zařízení mají různou kapacitu, přístupovou dobu a přenosovou rychlost, jejich cena, tedy cena za uložení 1 bytu, se různí.
Výhody záznamových médií:
a, nízké náklady na uložení 1 bytu
b, energetická nezávislost
c, přenosnost - možnost vyjmutí, zálohování dat
Nevýhody záznamových médií: dlouhá vybavovací doba
Výměnné magnetické disky
Magnetické disky jsou čteny i popisovány magnetickou hlavou, takže jsou citlivé na magnetické pole. Například se nedoporučuje jezdit z disketou nebo jiným magnetickým diskem v tramvaji, trolejbusu, ani v metru, kvůli slabému magnetickému poli uvnitř.
Pružný disk (disketa) je 3,5'' (palcová) a její kapacita je 1,44 MB. Její výhodou je poměrně nízká cena, ale nevýhodou je nízká přenosová rychlost.
ZIP - výměnné disky ZIP jsou 3,5'' (palcové) a jejich kapacita je 100 nebo 250 MB. Výhodou mechaniky ZIP je vysoká přenosová rychlost, nevýhodou je potřeba speciální ZIP mechaniky.
Podobným typem disků je SuperDisk, což jsou 120 MB diskety. Také potřebuje speciální mechaniku, která je ale použitelná i pro klasické diskety. Nevýhoda ScanDisků je poměrně vysoká cena mechaniky i média oproti ostatním.
JAZ disky jsou 20 MB diskety, které se ale spíše používají do digitálních fotoaparátů, přenosných organizérů, kapesních počítačů a některých mobilních telefonů.
Optické disky
Všechny optické disky jsou čteny i popisovány laserovým paprskem, nejsou proto tak citlivé na magnetické pole a otřesy. Jejich výhodou je velká hustota záznamu.
CD-ROM (=compact disk read only memory) je disk určený pouze pro čtení, má velkou kapacitu a výhoda je snadné zhotovení kopií. Používá se převážně jako distribuční media - programy, encyklopedie, multimediální aplikace atd.
CD-R je disk určený pro ukládání dat. Je však možný jen jediný záznam na disk a to pomocí CD-Recordable mechaniky (tzv. vypalovačky).
CD-RW (=compact disk rewriteable) je určen pro opakované zapisování.
DVD (=digital video disk) je disk určený pro videozáznam. Na DVD se vejde asi 481 minut videozáznamu, což je 17 GB a to je asi 10x více než na klasické CD. Pro přehrávání DVD je nutný DVD ROM, na nemž lze přehrávat i klasická CD a CD-R.
DVD RAM je pouze jednou přepisovatelný disk DVD. Má kapacitu 5 GB dat.
WORM (=write once read multiply) je disk určený speciálně jako archivní médium, díky své odolnosti a trvanlivosti. Jeho výhoda je také rychlý přístup k datům.
Magnetooptické přepisovatelné disky
Magnetooptické přepisovatelné disky mají výhodu opakovaného zápisu i čtení. Zápis dat je laserem, proto jsou odolné vůči magnetickému poli. Existují 5,25'' nebo 3,5''(palcové) disky. Nevýhodou těchto disků je nízká přístupová rychlost k datům a vysoké pořizovací náklady, ale zato velká kapacita.
Magnetické pásky
Magnetické pásky se používají pro levné zálohování dat, mají však nízkou přístupovou rychlost, jsou neodolné vůči magnetickému poli a jsou přepisovatelné. Speciální mechanika se nazývá Streamer, disk vypadá jako audiokazeta.
Mezi magnetické pásky patří: - QIC - čtvrtpalcový disk
- DAT - disk pro 30 GB dat
- Travan - 8 GB - mini
- Jukebox - Jukebox je páskový zálohovací automat pro celoroční automatické zálohování dat

Literatura :
VŠE Praha - fakulta informatiky a statistiky
Kolektiv autorů : Informatika pro ekonomy 2001

Hodnocení referátu Záznamová media

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  26. leden 2008
  5 140×
  483 slov

Komentáře k referátu Záznamová media