Friedrich Schiller-Loupežníci

německý spisovatel, básník, dramatik a překladatel

pocházel z městečka Marbach

chtěl studovat teologii, ale na příkaz otce-protestantského lékaře-musel studovat práva a medicínu, po vystudování nastoupil jako vojenský lékař

proslavilo ho drama Loupežníci, které mu ale způsobilo velké nepřijemnosti, mj. i zákaz psát

odešel do Mannheimu, kde pracoval jako dramaturg, následně se stal univerzitním profesorem v Jeně

onemocněl tuberkolózou, léčil se mj. i v KV

napsal:Fiesco, Úklady a láska, Don Carlos, Trilogie o Valdštejnovi, Marie Stuartovna, Panna Orleánská, Nevěsta Messinská, Vilém Tell

v posledních letech života onemocněl a umřel

Mladý Karel Moor, prvorozený syn šlechtice, odešel do ciziny a díky své nepřítomnosti doma byl pomlouván mladším bratrem Franzem. Ten jako druhoruzený trpěl pocitem druhořadosti, méněcennosti a oprávněným pocitem ošklivosti. Proto svému otci namluvil, že Karel dělá samé nepravosti, aby ho vydědil, ale otec stále čeká, až ho Karel poprosí za odpuštění.

Proto Franc svému bratrovi poslal dopis (předstírá, že je od otce), že byl vyděděn a dokonce si vymyslel i Karlovu smrt. Ubohý otec umírá. Po pohřbu se Franc stane majetníkem a pánem domu.

Mezitím se Karel Moor stává hejtmanem loupežníků a krvelačně loupí a zabíjí. Po uvěznění jednoho z loupežníků nakáže vypálit měst, ale při řeči jednoho z banditů pozná, že za ohněm nejsou jen vojáci, ale i ženy, starci a batolata – to mu otevře oči a rozhodne se, že musí zemřít a zločinci s ním. Vymlouvá zájem jednomu z party, který se stal zločincem kvůli ztrátě své milé Amálie. Se vzpomínkou na jeho opuštěnou lásku se Karel vrací do rodného kraje, kde se vydává za hraběte. Jeho bratr ho ale podle rysů pozná a chce jej nechat otrávit. Karel odjíždí zpět k banditům, kde přenocuje s ostatními nedaleko věže. V noci uslyší hlasy a v podzemí najde svého otce-starého Moora. Karel vyšle své muže, aby mu přivedli France. Ten má výčitky svědomí a noční můry, které ho dovedou k sebevraždě. Konec je tragický – Karel zabíjí Amálii a nakonec se nechá udat starým chudákem, který za něj dostane peníze. Udělal tak alespoň jeden dobrý skutek v jeho životě.

Hodnocení referátu Friedrich Schiller-Loupežníci

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  5. září 2007
  9 075×
  342 slov

Komentáře k referátu Friedrich Schiller-Loupežníci