Národní technické muzeum, Praha

Byli jste už někdy v Národním technickém museu? Ne? Tak se tam s námi pojďte vypravit.
Stojí na Letenské pláni v Praze. Bylo založeno v roce 1908. Nejprve bylo dostupné ve Schwarzenberském paláci na Hradčanech. Toto museum má stálé a nestálé expozice. Mezi stálé patří: hornictví ( ložiska nerostných surovin- vývoj báňské techniky, mechanizovaný uhelný a rudný důl- úpravnictví), metalurgie, interkamera (fotografická a filmová technika), měření času, energetické hnací stroje, doprava (silniční a kolejová-letectví a lodní doprava), astronomie a hluková ekologie. Studijním účelům dále slouží knihovna, archiv a v budově Invalidovny oddělení stavitelství a architektury.

Jedna z nejzajímavějších expozic je interkamera. Můžete zde vidět nahrávací studio,zkusit si práci s kamerou i před ní. Uvidíte historické televizory.Zkusíte si, jak vlastně televize funguje. Můžete si i poslechnout různé relace z rádia, například vítězný gól ve finále z Nagana, nebo T.G. Masaryka. Můžete si tu také vyzkoušet, jak se tvoří obraz a míchat jeho barvy. Nebo spíš dáte přednost volání z Bellova telefonu či z telefonu sto let starého? Znalost morseovky se hodí při posílání zprávy telegrafem.
Ale i ostatní expozice jsou velmi zajímavé. Staré gramofony, fonografy a akustické zdi, to všechno a ještě více naleznete v hlukové ekologii.
Někteří z Vás si raději prohlédnou historický vůz, v němž před mnoha lety jezdíval T.G. Masaryk, automobil Hanzelky a Zikmunda, nebo dávný vůz hasičského sboru.Zajímavé jsou také staré lokomotivy, mezi kterými můžeme procházet nebo letecké expozice, které jsou nyní rozšířeny o letadla z druhé světové války. Jako příklad můžeme uvést balon Praha, Nebeskou Blechu či Kuňkadlo.
Pokud nevíte přesný čas, zajděte si do expozice Měření času. Prohlédnete si zde nejrůznější typy hodin, od nejstarších z Mezopotámie až po nejnovější a nejpřesnější atomové.
Určitě se jděte podívat do rudných a uhelných dolů. Průvodce Vám ukáže starou i novější důlní techniku a různé druhy větrání. Můžete vidět i nepovedené vynálezy, které se neosvědčili (motorová lopata-15kg). Velmi nás zaujalo, že důl za sto let svého provozu vytěží tolik uhlí, že by se vešlo do vlaku dlouhého z Prahy do Austrálie.Na stěnách modelu dolu je 150 tun uhlí, což by vystačilo pro jednu rodinu v rodinném domku na 30 let.
V každém oddělení je odborný poradce.
Museum spolupracuje s UNESCO a ICON.

Hodnocení referátu Národní technické muzeum, Praha

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  28. prosinec 2012
  4 804×
  371 slov

Podobné studijní materiály

Komentáře k referátu Národní technické muzeum, Praha

rudolf blecha
no mohlo by tam byt i obrasky ke staženi jinak jak jsem rek je dobry sem spokojen
ruda blecha
je dobry