Slezské muzeum v Opavě

Slezské muzeum v Opavě má čtyři odborná oddělení a jednu kulturně-vědeckou knihovnu.První oddělení bylo založeno v roce 1981 a nese název Vývoj přírody ve Slezsku a na severní Moravě. Toto oddělení je sice zaměřeno na region Slezska a severní Moravy,ale můžeme zde vidět i některé exotické exponáty.V její geologické části si můžeme prohlédnout geologický vývoj naší planety. Setkávají se zde dvě geologické jednotky: Český masiv a Karpatská soustava. Nalezneme zde ukázky krystalických břidlic, zkameněliny rostlin a živočichů, štramberské vápence apod. Další úsek expozice je vývoj živé přírody. Zde jsou zase k vidění ukázky modelů různých druhů hub, atraktivní exponáty zalité do umělé pryskyřice,průřezy dřev, herbáře atd. V zoologické části je vystavena fauna od nejjednodušších forem života až po měkkýše, ryby,plazy, savce apod.

Dalším oddělením je Slezsko v lidovém umění. Zde se můžete seznámit s původním životem lidí na venkově. K vidění jsou zde různé druhy krojů, betlém malovaný na lepence z 1. pol. 19 století, obrázky na skle, nářadí a různé pokrývky hlavy.

Evropské umění 14. - 18. stoleti ze sbírek SZM je poslední oddělení. Jsou zde ukázky více než osmdesáti předmětů gotického umění (dřevořezba, deskové malby atd.), déle je zde zachycena renesance ( k vidění jsou zde štukové polychromované reliéfy, renesanční nábytek,obrazy…). Nejvíce je zde zastoupeno baroko a jeho obrazy, řezby, nábytek …

Ve slezském muzeu se mi moc líbilo.Doporučuji všem,kteří jej ještě nenavštívili, aby tak učinily co nejdříve. Určitě nebudete zklamáni.

Hodnocení referátu Slezské muzeum v Opavě

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  28. prosinec 2012
  3 801×
  239 slov

Komentáře k referátu Slezské muzeum v Opavě