Buddhismus

Jedno z nejrozšířenějších světových náboženství, buddhismus, má svůj počátek v Indii v době asi před 2 500 lety. Stále se rozrůstalo a šířilo a dnes má více než 300 miliónů vyznavačů, ponejvíce v Asii.Všichni buddhisté následují učení Buddhy, jehož jméno znamená ,,osvícený“.Buddha se narodil asi před r.563př.Kr. Původně se jmenoval Siddhárta Gautama a byl to bohatý princ, který se velmi trápil kvůli utrpení všeho na světě. Opustil svůj majetek i rodinu a začal cestovat a meditovat (hluboce přemýšlet). Po třech letech se mu dostalo osvícení, neboli úplného pochopení, stal se mnichem a začal své myšleky předávat druhým. Buddhisté věří, že se každý znovu narodí po smrti svého starého těla. To,čím, nebo kým v novém životě bude, určuje karma. Karma je souhrn všech dobrých i zlých skutků, jichž se člověk dopustil v minulém životě. Buddhisté touží po dosažení dokonalého míru-stavu, kterému se říká nirvána.Buddha určil, že se nirvány dá dosáhnout sledování vznešené osmidílné cesty: správností názorů, záměrů, řeči,činnosti, žití, úsilí, dbalostí a soustředěním.

BUDDHOVÉ Ačkoliv se podobizny Buddhů hodně liší velikostí, jsou si hodně podobné. Představují Buddhu sedícího na lotosovém květu. V domácnostech bývají malé svatostánky, jejichž součástí je Buddha. Jeho podobizna připomíná Buddhovu dobrotu a pomáhá věřícím v meditacích a modlitbách.

MNIŠI Buddhističtí mniši se vzdali téměř všeho majetku.Mají pouze šafránově žluté roucho, jehlu, břitvu, nádobku na vodu a misku na almužny. Mniši se modlí, vyučují a meditují. Každý den vycházejí ven, aby si vyprosili nějaké jídlo. V některých Buddhistických zemích patří krátkodobý pobyt v klášteře ke vzdělání chlapců.

Hodnocení referátu Buddhismus

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  28. prosinec 2012
  13 587×
  259 slov

Podobné studijní materiály

Komentáře k referátu Buddhismus

Kapybara
Je to super referát, ale chybí mi tam nějaké informace. Například zvyky. Stejně MOC děkuji.
Anonym
už jenom jak si ty obrázky najdete na Googlu mi přijdou moc pěkné
Anonym
!rozhodně využiju!
Daniel Muller
Verze Buddhova jména, kterou zde máte uvedenou je v sanskrtu. Další verzí Buddhova jména je Siddhattha Gótama.
Daniel Muller
Křestní jméno Buddhy se píše Siddhártha.
Daniel Muller
Buddha neznamená "osvícený", ale "probuzený"!!
martíík
bezva referát děkuji za jedničku.vždy se tu něco najde.
Pořád si myslím že by to mělo být o trochu lepší
dávám 95%
bastlicek :D
jako a kde mate svatostanky a zvyky???????? priste to tam aespon piste cele plssssssss!!!!!!!!!!!!
olik
tady to někdo zkopčil z encyklopedie.. no jo.. aspoň to nemusím přepisovat.. :D
wauuu
je to tady uplně krásnééé...všechno jsem dozvěděla...a nejradši bych zakladatele pozvala na scůzku (rande) miluju vás :DD