Mormoni

Vybral jsem si pro svůj referát o náboženství Církev Ježíše Krista svatých posledních dnů. Jedná se v porovnání s jinými vírami o novodobější menšinové náboženství, které by se možná dalo nazvat sektou, jejíž učení však vychází především z křesťanství. Stoupenci této víry si říkají Mormoni.

Tuto církev založil v roce 1830 Američan Joseph Smith. Ten údajně zažil tzv. vidění a mnoho návštěv anděla jménem Moroni, jenž mu prý daroval osobní zlaté destičky. Na nich byla sepsána historie pouti starověké izraelské rodiny ze Středomoří přes Atlantik. Z jejích členů podle této víry vznikly staré americké (indiánské) národy. Smith text na destičkách přeložil a vznikla Kniha mormonů, neboli Zlatá bible, jež obsahovala poselství zjevení a považovala se za svaté písmo spolu s křesťanskou biblí. Smith vedl svou rychle rostoucí skupinu věřících do Kirtlandu ve státě Ohio, poté do Missouri a nakonec, po pronásledování, do Nauvoo v Illinois, které se stalo jedním z největších měst ve státě.

V roce 1844 Smith a jeho bratr zahynuli v davu. Smithův následovník Brigham Young vedl pronásledované do údolí Salt Lake, kde zůstali a v r. 1847 založili Salt Lake City. Avšak konflikt s federální vládou trval až do roku 1890, než mormoni opustili své tradiční praktiky polygamie, neboli mnohoženství.

Mormoni věří, že svatou Trojici tvoří tři oddělené osoby, že lidské bytosti jsou doslova božími děti a že se mohou stát bohy. Věří, že před zrozením lidé existují v duchovní podobě a jsou spolu s Bohem a že po smrti se většina lidí dostane na nebesa. Očekávají příchod tisíciletého království božího na zemi.

Stěžejní teze této sekty:

  • víra v Ježíše Krista a jeho akt ukřižování musí být udržovány živé – formou uctívání je
  • dobrá práce.
  • připravenost na boží zjevení
  • týdenní přijímání svátosti oltářní
  • stálá osobní mravnost - vč. zdrženlivosti v pití alkoholu, čaje, kávy a kouření tabáku.

Význačným rysem sekty je podpora hudby. Mormonů je dnes přibližně 7 milionů, především v USA, zvláště pak ve státě Utah. Někteří mormoni i dnes rozvíří stránky amerických novin porušením zákazu polygamie, za které jsou samozřejmě stíháni zákonem.

Evropané o historii této sekty a jejím učení příliš nevědí a její stoupence vidí především jako představitele mnohoženství. Dalo by se říci, že slovo polygamista je zde synonymem pro slovo mormon. Ale buďme upřímní. Kdyby jistá nejvíce popularizovaná část mormonské víry nebyla zákonem zakázána, bylo by stoupenců této víry mnohem více.

Hodnocení referátu Mormoni

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  28. prosinec 2012
  18 978×
  387 slov

Podobné studijní materiály

Komentáře k referátu Mormoni

gaerwre
Spousta informací není pravda, osobně bych doporučoval zjistit si více informací. Je to braný moc povrchně a Církev Ježíše Krista svatých posledních dnů to neprávem odsuzuje. Podle mě žijí tito lidé často lépe podle Pánových přikázání než třeba katolíci.
van nistelroy
-mormoni bibli nerozumí
-svědkové jehovovi jí chápou dobře
-katolíci jsou scela mimo
van nistelroy sstyfler(zavináč)seznam.cz
mormoni svedkove jehovovy katolici jsou totalne mimo a vubec neznaj bibli a to je na 100 procent fakt
david dave.indrak(zavináč)seznam.cz
Pravda co je pravda. ktere nabozenstvi je to prave a spravne na tuhle otazku si lide casto pokladaji katolici rikaji tohle evangelici zas tohle svedkove jehovovy tohle adventisti zase neco jinyho atd.a co rika bible a hlavne pan jezis kristus.no prece rika ja jsem ta pravda cesta i zivot a nikdo neprichazi k otci nez skrze mne ja sam verim to co rika bible a pan jezis kristus jsem znovuzrozenym krestanem 2.5 let a mam 27 let a snazim se podle toho zit a modlim se aby jsem se zdokonaloval k podobe pana jezise a vse spatne co jeste mam aby ode me vzal chodim do apostolske cirkve a vim ze v kazde cirkvi v nasi zemi kterych je okolo 15 je neco spatne ale vim ze chodim tam kde se kaze z bible zadnou cirkev neodsuzuji akorad nesouhlasim s ucenim .katoliku. svedku jehovovych.mormonu.a bohuzel i adventistu sedmeho dne ktere jsem rok navstevoval
Ruth
Taky mám svou víru... není to žádné náboženství a ani to tak nechci nazývat... prostě věřím... nemodlím se, hřeším, ale přesto věřím a především se nikomu nevnucuju... Jistě, ať si každý věří v co chce, ale ať nikomu prosimvás neleze do baráku a nevnucuje se...
Petr šejn TAfrobjeje(zavináč)seznam.cz
Vím,že spousta lidí ma na věci nazor a pak je bez toho aniž by věděly vše odsoudí..Ja jsem také odsuzoval vše co se naboženství týče ale misionařky mi otevřeli oči.Tet vím co je smysl života jake mame v životě štěstí a není to pro to,že mi to někdo nakukal ale pro to,že to vím.Jsem členem Církve Ježíše Krista svatých posledních dní.A vím,že nejsme sekta ale pánova církrv..Nazor lidi mužou mít jaký chtějí ale pravda je jen jedna..A ja vím,že jsem na spravném místě..Necht mate všichni co to čtete štěstí v životě a at jste toho dne připraveni..Modlím se za vas za všechny at jste štastní.A at se naučíte vše o čem píšete a pak i přesto nesudte nebot mužete býti souzeni.
Dropa dropabelohorska(zavináč)volny.cz
Pro Elisu.
Tak že, když někdo lže a má účelová vidění a bylo to dávno, tak je to Svatá pravda?
Elisa e.zvonkova(zavináč)seznam.cz
Ahoj, docela hezky zpracované, ale je vidět, že o tom zrovna moc nevíš. Že by ses třeba zmínil/a o tom že k nám jezdí misionářï na dobu 2let ve věku od 19 - 23 o tom, že každý den chodí po městě zastavují lidi a chcou šířit svojí víru, ale Češi o to nestojí moc. Nezmínil/a ses ani o tom že učí zdarma angličtinu, že každou neděli kážou. Že pro ně je nejdůležitější rodina a věří že po smrti se rodina zase sejde :) každé pondělí mormoni tráví se svou rodinou (kromě misionářů) nezmíníl/a jsi nic ani o tom proč nepijí kávu zelený ani černý čaj, nekouří a nepijí alkohol. četl/a jsi vůbec knihu mormonovou. Jo promin že ti to asi jen buzeruju ale oni si neříkaj mormoni tak jim říkaj ostatní. Oni se nazívají ''svatí'' ale nemá to nic společného se svatýma jak je známe. ale to by jsi jistě všechno věděl/a kdyby ses do toho tématu trochu více ponořila. :) ale jako takhle pro veřejnost to jistě okrajově stačí jen proč pořád píšeš o polygamii? to bylo dávno je to zakázáno ale to asi nepochopíš. odsoudíš něco dřív než to pořádně poznáš. Mormoni jsou hodní lidé :) proto mě mrzí když o nich píšešte špatně a nic k tomu nevíte