Láska je nejhlubší cit, důležité mezi dvěma partnery je pochopení, důvěra, kompromis, tolerance, komunikace. Cit předcházející lásku se nazývá zamilovanost. Když jsme zamilovaný tak máme tzv. růžové brýle - nevidíme špatné vlastnosti našeho partnera. Lásku dělíme na několik základních skupin.
Neštastná láska - silný vztah k druhému, který však odmítá tento vztah oplatit. Sebeláska - láska k sobě samému, zdravé sebevědomí. Platonická láska - jednostranný cit, kdy o vztahu (citu) ví jenom jedna osoba, například láska k idolu (zpěvák, herec, politik).
Neosobní láska - láska ke zvířatům, předmětům, hodnotám, nebo činnostem. Neosobní neboli impersonální láska má několik nejznámějších skupin. Vlastenectví - láska k vlasti, Na rozdíl od úzce pojatého nacionalismu nevylučuje úctu k jiným národům. Láska k lidstvu - láska k ideji lidstva a jeho hodnotám, podobným postojem se vyznačovalo hnutí hippies, bojovali za mír, lásku, přátelství, svobodu. Mezi známé hesla a pokřiky z hippies doby jsou např. Make love, not war, love and peace. Zvláštní místo zaujímá láska v náboženství. Podle křestanství je sám Bůh láskou.
Dalším typem lásky je tzv. dětská láska – tato láska je krátkodobá, provází jí stydlivost a nerozumné chování, romantická láska - idealistická, pohádková láska, zamilovanost, nervozita, trávení času společně.
Láska je nejčastější předlohou pro filmové, knižní příběhy. Ač je to láska s dobrým nebo špatným koncem. Citát na konec je od indického politika Mahátma Gándhí
„Pravá láska je ta, v níž máme větší radost z druhého než ze sebe.“
6. březen 2018
4 731×
237 slov