Podmíněné reflexy

Charakteristika

Reflex je automatická reakce na určitý podnět.

Podmíněné reflexy jsou ty, které se učíme, nejsou vrozené. Vznikají takzvaným podmiňováním, kterým může být například dávání psovi jídlo, což v něm vyvolá slinění, dítě snažící se udělat něco správného, aby bylo odměněno sladkostí. Zároveň jimi jsou tresty za špatnou činnost. Podmíněné reflexy se vytrácí, jsme-li delší dobu mimo vliv podnětu.

Představitelé

Ivan Petrovič Pavlov

Narodil se 26. září 1849 v Rjazani, byl ruský psycholog. V roce 1870 začal studovat vysokou školu, v roce 1881 se oženil se Serafinou Vasilijevnou Karčevskou a v roce 1890 začal pracovat na farmakologii v Petrohradě. Zde se dostal ke svým pokusům na psech. Ty zahrnovaly zavírání zvířat do temné místnosti a rozsvěcení pouze, když jim dával nažrat, atp. Tím se u nich vyvinul podmíněný reflex - stimulem bylo světlo spojené s krmivem a reakcí slintání při pomyšlení na žrádlo. Toto sledoval s pomocí vývodu, který jim voperoval do ústní dutiny. Veškeré své objevy shrnul v knize Podmíněné reflexy, kterou vydal v roce 1923. Jedno z užití jeho metod je například v léčebnách pro alkoholiky. 27. února 1936 zemřel v Leningradě na bronchopneumonii.

John B. Watson a Rosalie Rayner

První zkoumání podmíněných reflexů začalo Watsonovou koncepcí Stimulu (podnětu) a reakce. Tuto koncepci například zkoumal na malém jedenáctiměsíčním chlapci, kterému říkal Albert. Umístil jej do místnosti s bílou krysou, později přidával další chlupaté/srstnaté předměty. Vždy, když si chlapec chtěl krysu pohladit, se ozval úder kladiva do železné tyče. Později přestal dělat tento zvuk a vypozoroval, že se u chlapce vyvinul strach vůči čemukoliv se srstí.

Tento pokus byl brán jako jasně neetický, jelikož Watson a jeho asistentka neudělali nic proto, aby chlapce jeho strachu zbavili.

Představitelé

 

Hodnocení referátu Podmíněné reflexy

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  9. březen 2019
  5 016×
  280 slov

Komentáře k referátu Podmíněné reflexy