Stephen King - Zelená míle

Charakteristika díla

Jedná se o poměrně rozsáhlý román amerického spisovatele Stephena Kinga. Román je rozdělen na 6 částí. Tyto části byly také původně vydávány „na pokračování“ tak, jak je autor psal. Dílo je místy až hororovým příběhem hlavního dozorce Paula Edgecombea, který slouží na bloku E ve věznici v Cold Mountain. Na tomto bloku jsou vězněni odsouzenci na smrt a konají se zde i popravy na elektrickém křesle. Hlavní dějová linie je vedena jako vzpomínky starého vysloužilého dozorce Paula, který je píše v domě pro seniory.

Charakteristika hlavních postav

Paul Edgecombe – hlavní dozorce bloku E, kontrastně ke svojí práci citlivý a vnímavý člověk, věřící v Boha i některé nadpřirozené jevy. Je inteligentní, dokáže přemýšlet logicky. Svou práci má rád a vykonává ji uvědoměle a dobře. Je dobrým přítelem ředitele věznice a má krásnou a obětavou ženu.

John Coffey – obří černý odsouzenec na smrt za vraždu a znásilnění dvou malých holčiček. Bojí se tmy, jeho povaha silně kontrastuje s jeho obrovským tělem. Má zvláštní schopnosti, kterými dokáže léčit nevyléčitelné. Umí poznat povahu lidí. Sám však neví proč je na světě a už nemůže snést hroznou tíhu, kterou na něj jeho schopnosti uvalily.

Percy Weatmore – dozorce z bloku E, který je zde jen díky svým konexím na vysokých místech. Je zlý, podlý a vychytralý. Neustále se ohání svými kontakty a prochází mu díky nim spoustu věcí.

Děj

Paul Edgecombe je v domově důchodců, kde sepisuje vlastní paměti. Jeho příběh začíná znásilněním a vraždou dvou malých děvčátek, ze kterého je obviněn John Coffey, obrovský černý hromotluk, který je nalezen s mrtvými těly obou holčiček. Edgecombe ho přijímá na svém bloku věznice, protože John je odsouzený k smrti v elektrickém křesle. Chodba mezi celami v bloku je nazývána zelenou mílí kvůli zelenému linoleu, po kterém vycházejí vězni z cel na svou poslední cestu. Na tomto linoleu také dozorci poprvé spatří myš, která se chová úplně jinak, než ostatní myši. Je inteligentní a velmi mrštná. Tu si později ochočí jeden z vězňů, Eduard Delacroix a naučí ji různým kouskům.

Paul v té době trpí silným zánětem močových cest, od kterého mu ale záhadně pomůže John Coffey pouhým dotykem. Když pak John vyléčí i pana Jinglese (tak nazval myš Delacroix), začně Paul Edgecombe uvažovat o tom, že by mohl Coffey pomoci ženě jeho přítele, ředitele věznice, Mellindě, která má nevyléčitelný nádor v mozku. Mezitím je popravován Eduard Delacroix, jehož popravu vede Percy Weatmore. Poprava dopadne katastrofálně, protože se Percy chce z malicherných důvodů Delacroixovi pomstít a nenamočí houbu, která by měla vést elektrický proud do hlavy popravovaného.

Paul Edgecombe začne připravovat cestu Johna Coffeyho z věznice k ředitelově ženě. Přemluví své věrné dozorce, aby mu pomohli a bez vědomí ředitele i jeho ženy jedné noci odvádí chodbou na vyvážení mrtvol od elektrického křesla Coffeyho a odváží ho na náklaďáku k ředitelovu domu. Když se mu pokouší vysvětlit, o co se přijeli tak pozdě v noci snažit, myslí si ředitel, že jsou blázni. John Coffey však odstrčí ředitele a jde rovnou za nemocnou, která už ani neví, co mluví. Vycucne z ní její nemoc tak, jako to udělal předtím Paulovi i panu Jinglesovi. Nemoc z něj však nevyjde jako v předchozích případech a dozorci se začnou bát, aby přežil cestu zpět do věznice. Vše nakonec dobře dopadne. Když však pouští ze samotky spoutaného Percyho (který tam byl uklizen, aby nic neviděl), John Coffey mu vdechne onu nemoc. Pecy se zblázní a zabije jednoho z vězňů, Whartona. Je poté zavřen v ústavu pro duševně choré.

Později Paul Edgecombe zjistí, že Wharton byl skutečným viníkem vraždy dvou holčiček, ale Coffeyho nemůže osvobodit, neboť nemá žádné šance na obnovení procesu (vzhledem k jeho povaze a barvě pleti). John si to však ani nepřeje, protože už nemůže snést tíhu, kterou na něj tlačí jeho vlastní dar. John Coffey je poslední, koho Paul Edgecombe popravil. Následně se nechal přeložit do chlapecké polepšovny.

Příběh končí opět v domě pro staré a nemocné, kde 104letý Paul dožívá. Nechává přečíst své paměti jeho platonické lásce Elaine a ukazuje jí malou chatu, do které každý den chodí za panem Jinglesem, který ho zde našel a stále je tak chytrý, ačkoliv mu musí být přes 64 let. Pan Jingles umírá…

Hodnocení čtenářského deníku Stephen King - Zelená míle

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  Matouš Pilný
  30. květen 2013
  14 121×
  699 slov

Podobné studijní materiály

Komentáře k čtenářskému deníku Stephen King - Zelená míle

Anonym
Máte chybu ve jméně: Percy Weatmore má to být Wetmore jinak super práce