Časopis pro dámy? Emancipovaný! (fejeton)

Mladě vypadající svěží pleť, dokonalé oční stíny a přesná linka kontury rtů. Tak by zřejmě podle ženských časopisů objevujících se na našem trhu měl vypadat obličej ženy pokaždé, když opustí dům. A možná i když zůstane uvnitř jeho zdí. Upravená a přitažlivá by nejlépe měla být i minutu po ranním probuzení. A protože to tak není jen tak samo od sebe, je třeba znát všechny více i méně záhadné triky, jak na to. Sáčky heřmánkového čaje položené na oční víčka po dobu několika minut, gel osvěžující povadlou kůži či v nejhorším případě korektor???, který tmavé kruhy překryje. A kdo všechna tato kouzla s jistotou ovládá? Nikdo jiný než redakce časopisů pro ženy.

To, že nás podobné listy zahrnují podle své periodicity každý den, týden či měsíc zaručenými radami a zároveň i reklamami na dané výrobky, jsme si snad už zvykli. Smířili jsme dokonce i s tím, že se většinou necháme chytnout do pasti a úspory mírně, nebo nemírně, ztenčíme koupí kosmetických výdobytků nebo módních svršků, které vyfotografované na vnadné modelce na straně 15 vypadaly tak lákavě. Proč ne? Módní časopisy tu od toho přece jsou a členové redakce chtějí jíst. A možná nejen to.

I taková periodika ale musí jít s dobou. A tak se nedá nic dělat, i ony musí připustit, že ženy jsou i něco víc než pěkně tvarovaná ramínka na prádlo nebo výkonné stroje na domácí práce, které není potřeba zasunout do elektrické zásuvky. Ženy jsou něco víc, ženy jsou emancipované.

A tak se dnes na stránkách časopisů pro dámy dozvíme nejen to, jak vyhlásit válku „faldíkům“ a také v ní zvítězit, nebo kolikrát máme večer v baru mrknout na muže, aby nám zaručeně a hned na místě podlehl. Poradí nám také, v čem a jak se seberealizovat, jak zvládnout výchovu dítěta a zároveň vrcholovou kariéru nebo do jaké exotické země vycestovat za dobrodružstvím a zkušenostmi. „Zahoďmě žehličky a staňme se stejně úspěšnými, jako jsou muži. Ať si to žehlení zkusí taky pro změnu sami,“ hlásají první odstavce a množí se články o mužích na mateřské dovolené. Časopisy jdou s dobou. Časopisy tvoří pro ženy emancipované.

Co když ale některá žena není tak úspěšná? Co když je zaměstnaná na jednom z milionů nudných, šedých pracovních míst? Co když ani její tělo nemá míry dávající součet 240? Nevadí. Uvnitř čísla se najdou stránky i pro ni. Poznáme je podle tučných titulků: „VNITŘNÍ KRÁSA ZDOBÍ ŽENU! PÁR KILO NAVÍC? NEVADÍ! CO SLUŠÍ PLNOŠTÍHLÉ POSTAVĚ?“ nebo „SPOKOJENÁ UVNITŘ, KRÁSNÁ NAVENEK!“

To vše zní dobře. „Jak jen jsou ty lifestylové časopisy moudré. Jak dokáží ocenit krásu duše,“ pochvalujeme si. Poté ale otočíme list... Klinika plastické chirurgie. Zvětšení prsou, modelace nosu, odsání tuku, lifting obličeje, kolagenové injekce. „To vše je vám k dispozici na této adrese,“ hlásá reklama provedená v sytých barvách na stránce časopisu, která následuje hned po článku o tom, že mít pár kilogramů navíc je vlastně roztomilé.

Tak jak to tedy vlastně je? Mám mít 52 kg, ať už s pomocí diet nebo odsávacích zařízení? Nebo mám mít kilo 80 a žít spokojeně a s úsměvem na rtech? Mám muži uvařit výborný koláč podle receptu na straně 38? Nebo mám strávit večer na pracovními lejstry, abych byla zítra v práci ta nejprogresivnější? Mám si ráno namalovat výrazné oční linky a nanést jen bezbarvý lesk na rty? Nebo použít výraznou rudou rtěnku a pouze jednoduchou oční linku?

Odpověď mi časopis pro ženy asi neposkytne. Ale vždyt to snad ani nevadí. Jsem přece dospělá žena, musím se umět rozhodovat sama. A že to přesto nedovedu nebo nechci dělat? Tak dobře, otevřu magazín na straně 34 a přečtu si článek: Jak být šťastnější...

Hodnocení slohové práce Časopis pro dámy? Emancipovaný! (fejeton)

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  Markéta Švehlová
  28. prosinec 2012
  6 682×
  601 slov

Komentáře ke slohové práci Časopis pro dámy? Emancipovaný! (fejeton)