Přátelství

„Přítel je člověk, který o vás ví všechno a přesto vás má rád.“ To je citát, který vyslovil anglický filozof Francis Bacon. Ale co je to přátelství? Jak vzniká a je to totéž co kamarádství?

Pokud se někoho zeptáte kolik má přátel, obvykle odpoví, že spoustu, ale je to pravda? Samozřejmě, každý z nás má hodně kamarádů, je ale přátelství a kamarádství to stejné? Podle mého názoru ne. Za kamarády považuji ty, které vídám často, ať už ve škole nebo při společenských událostech. Se kterými si popovídám u piva, nebo třeba jen při společné jízdě autobusem. Kamarádům povím spoustu věcí. Třeba, co jsem měl k obědu, že ta holka co právě prošla kolem, vypadá pěkně, nebo že se mi líbí písnička, která zrovna hraje v rádiu. Ale jsou i věci, které jim nesvěřím.

Kdo je tedy přítel? Podle mého názoru je přítel člověk, který za námi stojí v těžkých chvílích. Člověk, který nám zůstane po boku, když je potřeba. Vystihuje to latinský citát: „Štěstí přátele získává, neštěstí prověřuje.“ Opravdový přítel je za nás schopný „vložit ruku do ohně". Přátelé mnohdy nepotřebují na vyjádření svých pocitů slova. Stačí jim jeden pohled na druhého a okamžitě ví, co mají na mysli. Neříkám, že se vždy shodnou, ale rozumí si. Respektují jeden druhého a váží si sebe navzájem.

Slovo přátelství nebo přítel lidé používají dost často, ovšem myslím si, že ne vždy je na místě. Skrývá v sobě však něco krásného a pro život potřebného. Možná si to ani neuvědomujeme, ale začíná frázemi, pokračuje pocity a po delší době končí důvěrou. Je nezbytné umět se se svými zážitky svěřit. Ale stejně tak velkou váhu má umění vyslechnout druhé. To občas není snadné. Nasloucháním dáváme najevo svůj zájem o problémy a starosti toho druhého. Znamená to pro něj povzbuzení, úlevu, že není na vše sám. Někdy stačí druhého jen vyslechnout, nemusíme se ani jinak angažovat. Je sice pravda, že opravdové přátelství musí podstoupit a vydržet mnohé rány a nepřízně osudu, než si zaslouží své jméno. Ale když už toho dosáhneme, je to velký krok v našem životě. Vzpruha, která nás drží nad vodou, když je nám nejhůř.

Najít pravého přítele rozhodně není jednoduchý úkol. Ovšem stojí za tu námahu. A pokud ho máte, pořádně si jej hýčkejte. Já jsem to štěstí měl a opravdového přítele jsem našel. Jak jste na tom vy?

Hodnocení slohové práce Přátelství

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  28. prosinec 2012
  27 160×
  394 slov

Komentáře ke slohové práci Přátelství

Andy
Podle mého názoru jsi člověk, který za ostatní stojí v těžkých chvílích. Jsi člověk, který nám zůstane po boku, když je potřeba. Jsi opravdový přítel když za každého nás je schopný „vložit ruku do ohně" neříkám, že se vždy shodnou, ale rozumíme si. Já a ty se respektujeme každý den jeden druhého a váží si sebe navzájem.
Soupeř
Super budu mít jedničku
Diegoxd
jo díky za pomoc, stačilo vyměnit pár slov a nemusím se drbat s vymýšlením z hlavy a mám zdarma jedničku :D
Hanka
moc se mi to líbí.....
Niki
Krásné...docela ráda bych poznala autora
Ann
Krásně napsané!:)
trhni si
fuj hnuj