Úvaha na téma:Budoucnost ČR

Budoucnost České Republiky aneb jak to chceme vidět

Ve slavné divadelní hře Járy da Cimrmana „Vizionář“ je jedna humorná scénka, kdy za věštcem budoucnosti panem Hlavsou přijede uhlobaron Ptáček a zeptá se na svou budoucnost. Hlavsa se zamyslí a za chvíli nevesele praví, že vidí uhelný důl pana Ptáčka za čtyřicet let, a že se ten důl jmenuje Petr Bezruč. „Bezruč?“, diví se Ptáček, „ale já přeci nemám v rodině žádného Bezruče?“ – Přemýšlí, že zřejmě důl přejmenuje nebo prodá, prodá nebo přejmenuje, vrtá mu to hlavou, a nenapadá ho, proč by se měl jeho důl najednou za čtyřicet let jmenovat Bezruč. „Třeba vám ho vemou,“ promluví vážně věštec. „Důl?“ směje se Ptáček, „Pane, viděl jste někdy důl? – To je jenom taková díra v zemi – tu vám přeci nemůže nikdo vzít,“ dodá vesele a odchází domů s tím, že svůj důl nejspíš prodá nějakému Bezručovi. Ne že by si svou budoucnost nechtěl připustit – on jí zkrátka vůbec nevěří.

Úvod dlouhý, nýbrž mockrát ověřený. Předpovídat budoucnost je sice těžké, ale mnohem těžší je jí věřit. A přitom se v naší historii už tolikrát opakovala přesně taková situace – blížila se sice katastrofa, ale my jsme jí až do posledního okamžiku vůbec nevěřili.

Tím nechci říct, že by nemělo žádný smysl přemýšlet o budoucnosti, ale je to přeci jen riskantní podnik – protože nakonec se stane většinou něco, co jsme si předtím nedovedli ani představit. Pochopitelně je možné číst noviny, mluvit s lidmi, počítat se vstupem do Evropy a dojít tak ke stejnému názoru na budoucnost jako většina našich obyvatel – za několik let budeme v Evropské Unii, prezidentem bude třeba Zdeněk Svěrák a vládnout bude menšinová vláda ODS na základě opoziční smlouvy s ČSSD, telefonní monopol bude mít místo Telecomu třeba Contactel, zatímco mobilní telefony vyjdou z módy, Karel Gott nám bude zpívat ještě na výstavě Expo 2030, Jiří Hodač odstoupí a Vladimíra Železného možná nakonec zavřou, pokud se včas nestihne přestěhovat na Bahamy. To by byly v podstatě světlé zítřky – taková snadná, vlastně poklidná budoucnost.

Co když to ale bude úplně jinak? Co když se stanou věci, které si dnes nedokážeme představit? – Kupříkladu za několik let budeme v Ruské Unii, prezidentem se stane Jiří Kajínek, vládnout bude hnutí Mladí konzervativci na základě smlouvy s hnutím Jihočeské matky, pojem pevná linka už nebude v našem slovníku a archeologové budou marné pátrat po zbytcích telefonních aparátů, na Karlově náměstí v Praze odkryje Karel Gott vlastní pomník v nadživotní velikosti a Vladimír Železný s Janou Bobošíkovou zprivatizují Českou televizi pod názvem „TV STARA.“

Usmíváte se? Připadá vám to nemožné? – Třeba to bude úplně jinak: prezidentem se stane Karel Gott a na pražském náměstí sv. Jiří odkryje svou sochu v nadživotní velikosti světový rekordman ve skoku ze zamřížovaného okna –Jiří Kajínek.

Hodnocení slohové práce Úvaha na téma:Budoucnost ČR

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  28. prosinec 2012
  19 922×
  478 slov

Komentáře ke slohové práci Úvaha na téma:Budoucnost ČR

Honza
Nechápu ten pesimismus.
blbost2
měly by ste se zaměřít i na něco jiného, ale četl sem i horší
blbost
věčí blbost sem nečetl měly by ste to opravit vy spisovatelé