Kniha, má ještě budoucnost? (úvaha)

Asi každý z nás někdy držel v ruce knížku a nemohl z ní spustit oči, prostě ho pohltila. Ale jsou knihy ještě pořád tak oblíbené jako v dobách minulých? Domnívám se, že ne . Jakoby mnozí z nás už zapomněli, čím nás čtení obohacuje. Je to pravděpodobně moderní uspěchanou dobou. Vezměme si třeba jen televizi, snad každá druhá knížka byla zfilmována. Možná se ptáte: „Proč bychom si měli týden číst knihu, když ji za necelé dvě hodiny můžeme shlédnout v televizi?“ Lidé zpohodlněli.

Film vám nikdy zcela nenahradí pěkně napsanou knihu. Děj je většinou zkrácený, do filmu se prostě nedokáže vše vměstnat. Nerozvíjí také tolik vaši fantazii, režisér vám příběh ukáže svýma očima. Vzpomeňte si na Pána prstenů. Divákům, kteří knihu četli film nic neříkal, kritizovali právě vypuštěné kapitoly a dokonce pozapomenutou postavu. Kniha byla pro ně jednoduše lepší.

Nezapomeňme na další konkurenty knihy – noviny, nejrůznější časopisy a také internet. Noviny se pravidelně vydávají asi od začátku 20.století a nebyly zdaleka tak velkou konkurencí pro knihy jako dnešní široká nabídka nejrůznějších časopisů od zahrádkářských až po ty automobilové. Hlavním problémem je, že dnes si přečteme noviny, ale na knížku už nám nezbude čas.

Knížky si dnes můžeme na internetu přečíst i v elektronické podobě, ale i přes tuto vymoženost jsou na tom elektronické knihy hůře. Nejenže se tištěné knihy dají mnohem lépe číst a je to příjemnější, ale můžeme si je vzít s sebou kamkoliv. Za pár desítek let tomu může být samozřejmě jinak. Dokážu si docela dobře představit, že se tu objeví malé počítače ve velikosti mobilního telefonu, které budou obsahovat celou domácí knihovnu, ale to už jsem odbočil příliš do budoucnosti.

Jistě řada dnešních náruživých čtenářů našla svůj vztah ke knize třeba až v pozdějším věku. Přesto si myslím , že nejlepší cestou, jak si knihy zamilovat, je seznamovat děti s nimi již od útlého věku., aby mohly co nejdříve objevit jejich kouzlo. V pozdějším věku si pak samy jistě najdou četbu, která je tak napínavá, že z ní ani nebudou moci usnout. K takové knížce se pak po letech možná i vrátí. Člověk se stane přítelem knihy tehdy, až v něm kniha dokáže vzbudit to správné napětí, náladu i vzrušení, až čas strávený četbou není pro něj ztrátou času, ale příjemným obohacením života.

Zdá se, že dnešní doba k tomu však nespěje a někteří lidé se leckdy dívají na čtenáře jako by byl z úplně jiné planety. Sami ovšem netuší, o co se okrádají.

Já se osobně snažím přečíst si občas nějakou tu knihu a doufám, že všechno není tak špatné, jak se v posledních letech zdá. Hezkou knížku prostě nedokáže nahradit internet, časopis ani film.

Hodnocení slohové práce Kniha, má ještě budoucnost? (úvaha)

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  bender
  28. prosinec 2012
  15 644×
  441 slov

Komentáře ke slohové práci Kniha, má ještě budoucnost? (úvaha)

sedlo
dle meho nazoru si autor(ka) neklade otazky typicke pro uvahu typu „polozme si otazku.., zamysleme se nad...”. Nektere souveti jsou prilis dlouhe a komplikovane. Jinak autor zajimsve zpracoval tema - prumer
Lúcca DABLIKistarek(zavináč)seznam.cz
super, doufám, že dostanu jedničku né, tato úvaha se mi moc líbí, jak je zpracovaná,bravo.