Mobilní komunikace

Mobilní bezdrátová komunikace pomocí mobilních telefonů je umožněna díky elektromagnetickému vlnění, šířícího se ve volném prostoru. Soustava vysílač – přijímač. Dochází k převodu na signál, upravovaný pomocí MODULACE a tím vznikají pásma vln o různých frekvencích. Televize, rádia a GSM proto využívají frekvence od 1 do 60 GHz. Tyto vlny mají frekvenci značně vysokou a proto jsou označovány jako mikrovlny. Zajímavé je, že charakter šíření mikrovln se blíží vlastnostem světla, což v praxi znamená, že díky zvýšenému kmitočtu vln roste útlum překážek (zdivo, kopce…) a klesají vlnové vlastnosti odrazu a lomu.
V roce 1969 se zrodil nový systém Nordic Mobile Telephony Group – NMT. Tento systém je analogický. V pozdější době byl vynalezen systém digitální a to GSM - (Global System for Mobil Telephone), jemuž byla na evropské konferenci ve Vídni vyhrazena frekvence 900MHz.
Nyní v naší republice úspěšně fungují tři sítě - Eurotel a Paegas od roku 1996 a Oskar od 8. ledna 2000. ). V únoru 2000 měly mobilní sítě 2 mil.uživatelů a ještě tento rok by měla být pokořena 3 mil.hranice. V praxi to znamená, že každý pátý člověk v republice vlastní mobilní telefon. Důvodů proč si pořídit mobilní telefon je hned několik, v mnohých tarifních pásmech jsou cenové relace hovorů mnohem výhodnější než u pevné linky, navíc poskytují mnoho jiných služeb jako jsou SMS – textové zprávy, propojení s internetem přes SMS, či novější sítí WAP (Wireless Application Protocol s rychlostí přenosu 14,4Kb/s) k prohlížení internetových stránek (nevýhodou je nízká rychlost nabíhání stránek), roaming, datové služby, přenos faxů.

Eurotel:
Eurotel Praha spol. s r.o. je společný podnik ČESKÝ TELECOM, a.s. (51%) a Atlantic West B.V. (49%). a je první a největší provozovatel sítí mobilních telefonů v České republice.
Jeho pokrytí v ČR je 99 %
Na konci června zaznamenal Eurotel 2 654 673 zákazníků.
Pracuje na frekvencích 900/1800 MHz a 450MHz (T!P).
Nabídka Eurotelu:
Eurotel nabízí technologii SuperSound s nejčistším zvukem hovorů v České republice. Díky službě NetCall 55 mohou zákazníci Eurotelu uskutečňovat mezinárodní hovory do 151 zemí se slevou až 60%. Eurotel nabízí nejširší roamingové pokrytí se 232 operátory v 101 zemích světa. Eurotel nabízí svým zákazníkům přístup k mobilnímu internetu WAP rychlostí o 50 % vyšší než ostatní operátoři v ČR. Jako jediný mobilní operátor v České republice nabízí Eurotel obě nejvyspělejší technologie pro mobilní datové přenosy - General Packet Radio Service (GPRS) i High Speed Circuit Switched Data (HSCSD).
Tyto technologie jsou sadou pro nejmodernější vysokorychlostní mobilní datové přenosy. Za zvýhodněnou cenu 22 995 Kč naleznou zákazníci v sadě Eurotel DataSet II kapesní PDA Compaq iPAQ Pocket H3630 a mobilní telefon Ericsson T39m. Tento systém je vlastně spojení malého a lehkého osobního počítače s mobilním telefonem za skvělou cenu. Díky službě Eurotel HSCSD Fast se doba potřebná k práci s daty značně snižuje, protože datové přenosy technologií HSCSD jsou 4,5 krát rychlejší, než je běžné v sítích GSM, a proto je nejvýhodnější pro prohlížení internetu a WAP stránek. Zákazníkovi jsou účtovány poplatky pouze za přenesená data a ne za celkovou dobu spojení.
Tarify Eurotelu: Eurotel Relax, Eurotel Relax Plus, Eurotel Optimum, Eurotel Business
200 …

Paegas:
Paegas patří pod sítě RadioMobilu. Jeho akcionáři jsou České Radiokomunikace a.s. 51 % a CMobil, který je vlastníkem 49 % akcií.
Jeho pokrytí v ČR je přes 99%
V současnosti má více než 550 tisíc zákazníků.
Pracuje na frekvencích 900/1800 MHz
Mobilní telefon GSM Paegas mohou dnes zákazníci používat v sítích 168 operátorů z téměř 80 zemí celého světa. Dále Wireless Application Protocol, nebo-li WAP, je otevřená platforma definovaná průmyslovou asociací WAP Forum, která umožňuje uživatelům mobilních telefonů a jiných bezdrátových zařízení jednoduchý přístup k internetovým zdrojům a dalším službám. WAP je otevřený komunikační protokol a prostředí pro vytváření aplikací nezávislé na platformě. Z hlediska uživatele se dá zjednodušeně přirovnat k webovým stránkám. Jednoduchý klientský software - microbrowser - běžící na mobilním zařízení zabezpečuje uživatelsky snadný přístup k informacím uloženým na internetových serverech ve formátu WML (Wireless Markup Language), což je opět jakási podoba webových stránek ve formátu HTML.
Služeb sítě GSM Paegas, do níž RadioMobil jen během roku 1999 investoval 6 miliard korun, a tedy o miliardu více než druhý operátor, využívalo na konci roku 1999 více než 875 tisíc zákazníků. Paegas se tak stal jedničkou na českém trhu v počtu aktivování, když v roce 1999 získal více než 500.000 nových zákazníků. Společnost RadioMobil také uzavřela smlouvu s americkým výrobcem telekomunikační techniky - firmou Motorola, jejímž partnerem na projektu GPRS je Cisco, - o dodávce a implementaci technologie GPRS do sítě Paegas.
Služby Paegasu : Paegas Internet Call, Paegas Asistent 333, technologii WAP (Wireless Application Protocol, kupování nápojů pomocí mobilního telefonu …
Tarify Paegasu jsou Twist, Twist SMS …

Oskar:
Oskar je obchodní značkou Českého Mobilu a.s.
Jeho pokrytí v ČR je 98,4%
V březnu získal Oskar 500.000 zákazníků
Pracuje na frekvencích 900/1800MHz
Oskar je nejmladší mobilní operátor v České republice a stal se jedním z nejrychleji se rozvíjejících operátorů v Evropě startujících ze 3. pozice.Všeobecně platí, že Oskar má v ČR nejlevnější SMS.Služby jsou nabízeny prostřednictvím čtyřmi různými způsoby¨:
1. Prodej po telefonu
2. Maloobchodní prodej
3. Služby pro firemní zákazníky
4. Prodej přes Internet na http://www.oskarmobil.cz/
Tarify Oskara: Volám Málo, Volám Často, Volám Stále, Oskarta, Slyším Vás…

První mobilní telefon byl sestrojen v roce 1940 Paulem Galvinem, který byl jedním ze zakladatelů firmy Motorola. Dnes je největším výrobcem mobilních telefonů v ČR zatím stále firma Nokia sídlící ve Finsku, která v současné době zaměstnává více než 150 000 zaměstnanců.
Pozn. Mobil a zdraví : jednoduše shrnuto – rakovina nehrozí, vlastníci Kardiostimulátorů – dodržujte 30cm vzdálenost od vašeho mobilního přítele. S vlivným zářením si starosti zatím nedělejte, ani sami vědci v tom nemají jasno. Stále bádají….pravda je někde tam….

Hodnocení referátu Mobilní komunikace

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  1. únor 2008
  6 919×
  944 slov

Komentáře k referátu Mobilní komunikace

LongGay
Long