Frank Lloyd Wright and the Living city (výstava)

Do Obecního domu jsem zavítal 2.3.2001.Ticho a umělecká atmosféra ve vzduchu podobných prostředí, ve mně vždy vzbudí respekt.Výstava tohoto neuvěřitelného mistra architektury je rozložena do dvou místností.Na zdech jsou umístěny jak fotografie zrealizovaných objektů, tak jejich originální kresby a náčrty.Dále jsou uprostřed prostoru situovány modely jeho domů nebo měst.Např. hned u vchodu první místnosti, můžete spatřit veliký model ještě většího Illinois Skyscraper, mrakodrapu, jehož výše měla přesahovat 1 míli (1956), pokud by ovšem byla stavba realizovatelná.

K samotnému panu Franku Lloydovi Wrightovi..
Narodil se jako Frank Lincoln Wright 8. června 1867 v Richland Center ve Wisconsinu. Jeho matka Anna byla již během těhotenství přesvědčena, že se její syn stane významným architektem a rozvěsila v jeho pokoji obrazy francouzských katedrál. Frank ji nezklamal ..
· během své kariéry realizoval téměř všechny typologické druhy
· prožil několik skandálů, tragédií, úspěchů, to vše charakterizuje jeho silně emotivní
temperament - žil na 200%
· musel být vždy na jevišti uprostřed všeho dění
· na konci života mohl projekty sypat z rukávu, nestačil je kreslit...
· největší syntetik architektury všech dob

Wright nikdy nepropadl myšlenkám strojů, technické civilizaci; domy svých současníků nazýval papundeklovými krabicemi bez hlubší duchovní stránky, na kterou ve svých návrzích nedal dopustit. Jak říká Philip Johnson: „Byla to až příliš pravda, než abychom si to mohli nechat líbit."
Jeho tvorba, kterou (znovu opakuji) přímo překypoval, spočívala v dynamickém interiéru, složeného ze vzájemně se prolínajících prostorů.Jeho rodinné domy se vyznačují důrazem na horizontální linie, asymetrickým půdorysem s velkou obytnou halou, detailním řešením interiérů s originálním nábytkem.Experimentoval s novými materiály, nechal se inspirovat německými a japonskými vlivy a uznání, které se mu dostalo za pobytu v Evropě v letech 1909 – 1910, vyvolalo obrovskou vlnu zájmu o jeho dílo..a že jich bylo..

Zemřel v požehnaném věku 92 let ve svém Taliesinu West 9. dubna 1959, krátce po smrti své první ženy Kity, jejíž smrt jej velmi zarmoutila. Je pochován v kraji svého rodiště poblíž prvního Taliesinu vedle hrobu milované Mamah.

Pane Wright, musím s Vámi souhlasit.Za svého života jste tvrdil : „Jsem nesmrtelný !“
A to jste dokázal..

Hodnocení referátu Frank Lloyd Wright and the Living city (výstava)

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  28. prosinec 2012
  4 146×
  345 slov

Komentáře k referátu Frank Lloyd Wright and the Living city (výstava)