Andorra

Andorrské knížectví, Principauté d'Andorre (francouzsky), Principado de Andorra (španělsky), Principat d'Andorra (katalánsky), Andorrské knížectví, ale též Republika Andorra leží v srdci východních Pyrenejí na hranici Francie a Španělska.

Obyvatelstvo Andorry

Andorra je s rozlohou 468 km2 šestý nejmenší stát Evropy a zároveň největší stát z evropských mini států. V knížectví žije 65 000 obyvatel, hustota zalidnění je 139 obyvatel na km2. Státní zřízení je knížectví se systémem republikánského charakteru a jednou politickou stranou. Hlavami státu jsou francouzský prezident a biskup ze Seo de Urgel, zatupováni dvěma vikáři. Zákonodárnou moc má Generální rada složená z volených zástupců a jmenovaných soudců, výkonnou pak sindyk a jeho zástupce. Hlavní město je Andorra la Vella (23 000 obyvatel). Měnová jednotka je euro. Úředním jazykem je katalánština, běžně se však používá francouzština i španělština. V Andoře žije 46,4% Španělů, 28,3% Andořanů, 11,1% Portugalců, 7,6% Francouzů, 6,6% ostatní národnosti. Střední délka života populace mužů je 74 let a žen 81 let. Náboženství je z 90% římskokatolické, 10% ostatní.

Povrch a podnebí

Hranice Andorry tvoří španělské Katalánsko a francouzský distrikt Le Midi - Pyrenée.

Území tvoří rozvětvené hlavní údolí řeky Valiry, obrácené k jihu do Španělska a obklopené věncem Pyrenejí s jedním vysokohorským průsmykem, přes který vede jediná komunikace.

Podnebí je velehorské alpínské. Průměrné teploty v lednu jsou 1,8 °C a v červenci 18,7 °C, roční úhrn srážek činí 808 mm.

Hospodářství

Andorra je země s hrubým domácím produktem 17 700 USD. Hlavním zdrojem financí je cestovní ruch, který se spolu se službami podílí 74% na HDP. Turisty láká překrásná velehorská krajina, lidová architektura, folklór a v zimě dobré lyžařské podmínky. Významná je i výroba keramiky, koženého zboží, šperků, nábytku a tabákových výrobků. Zemědělství je nevýznamné. Zůstává tradiční vyhánění ovcí a skotu na horské pastviny, pěstování tabáku a lesnictví zaměstnává již minimum pracujících. K finančnímu rozvoji Andorry přispívají příjemné daňové podmínky, které lákají mnoho cizinců.

Historie

Andorra byla podle legendy založena v roce 784 Karlem Velikým a byla feudálním vlastnictvím Biskupa urgellského a hraběte de Foix, jejichž následníky v dnešní době jsou Biskup urgellský a francouzský prezident. Oficiálně Andorra vzniká roku 1278, první ústava byla vyhlášena v roce 1993.

Shrnutí státu Andorra

Andorra patří mezi nejmenší státy Evropy. Hlavním zdrojem příjmů jsou turistika a benevolentní daňové a celní podmínky, které lákají do Andorry denně mnoho Francouzů a Španělů.

Hodnocení referátu Andorra

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  24. červenec 2007
  8 605×
  391 slov

Podobné studijní materiály

Komentáře k referátu Andorra